Pomocnik Historyczny

Ernesto Che Guevara

Che – idol doskonały

Wielki ścienny portret Che, Kuba, 1988 r. Wielki ścienny portret Che, Kuba, 1988 r. EAST NEWS
Największa polityczna legenda Ameryki Łacińskiej XX w.

Ikona. Buntownik, bojownik, naprawiacz świata. „Chrystus z karabinem na ramieniu”, który po rewolucji kubańskiej mógł pracować bezpiecznie za ministerialnym biurkiem, cieszyć się przywilejami władzy, kochać rodzinę i przyjaciół, a zamiast tego poszedł na straceńczą wojnę partyzancką w Boliwii i zginął za ideę rewolucji. W wymiarze ideologicznym Guevara (1928–67) był lewicowym radykałem, wrogiem kolonializmu i imperializmu; komunistą, który nie traktował Moskwy jako stolicy apostolskiej komunizmu i który smagał z lewa sowiecki imperializm za eksploatowanie ekonomiczne i polityczne bratnich krajów.

„Poeci i filozofowie pisali na jego cześć płomienne panegiryki, muzycy komponowali pieśni, a malarze przedstawiali go w niezliczonych bohaterskich pozach – pisał biograf Che, amerykański dziennikarz Jon Lee Anderson. – Marksistowscy partyzanci w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej szli do walki o »zrewolucjonizowanie« swoich społeczeństw pod sztandarem z jego wizerunkiem, a gdy młodzież w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej protestowała przeciwko wojnie w Wietnamie, uprzedzeniom rasowym i skostniałemu porządkowi społecznemu, ikoną tego żarliwego, choć w znacznej mierze daremnego buntu była jego twarz”.

Lekarz i rewolucjonista. Z pochodzenia był Argentyńczykiem, z zawodu lekarzem, z wyboru międzynarodowym rewolucjonistą. Przełomem w jego życiu była podróż na motocyklu przez Amerykę Południową, gdzie on, absolwent medycyny wywodzący się z wielkomiejskiej klasy średniej, zobaczył nędzę i nierówności społeczne kontynentu. Drugim wydarzeniem, popychającym go w stronę buntu, był zamach stanu w Gwatemali w 1954 r., którego jako młody lekarz był naocznym świadkiem.

Walczył z bronią w ręku o świat bez nędzy i wyzysku – na Kubie, w Kongu, Boliwii.

Pomocnik Historyczny „Ameryka Łacińska” (100159) z dnia 09.12.2019; Wiek rewolucji; s. 101
Oryginalny tytuł tekstu: "Ernesto Che Guevara"
Reklama