Pomocnik Historyczny

Łuki w arabeskach

Kolumnada wokół Dziedzińca Lwów w pałacu Alhambra w Grenadzie. Jeden z najsłynniejszych przykładów architektury arabskiej na terenie Europy. Kolumnada wokół Dziedzińca Lwów w pałacu Alhambra w Grenadzie. Jeden z najsłynniejszych przykładów architektury arabskiej na terenie Europy. Polityka
Sztuka muzułmańska zdołała potwierdzić swoją odrębność przede wszystkim w architekturze. Nie stworzyła natomiast rzeźby i malarstwa, ponieważ nie sprzyjała temu religia.

Sztuka islamu

Termin sztuka islamu lub sztuka muzułmańska może być mylący, jako że sugeruje związek sztuki z religią, natomiast obejmuje on też sztukę świecką, jaka powstała na obszarach znajdujących się pod panowaniem lub wpływami islamu. Jej główne osiągnięcia to monumentalna architektura oraz wyszukane ornamenty roślinne i geometryczne. Ma przy tym łatwo rozpoznawalne cechy i nie można jej pomylić z żadną inną. Wprowadziła m.in. nowe detale architektoniczne, jak różne formy łuku, sklepienie kopułowe czy iwan, pomieszczenie w formie głębokiej niszy, na planie prostokąta lub kwadratu, otwarte z jednego boku, zwykle na dziedziniec.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Arabów” (100163) z dnia 09.03.2020; Historia i cywilizacja; s. 38
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >