Pomocnik Historyczny

Nauka własna i zapożyczona

Złote wieki nauki arabskiej

Ilustracja obrazująca arabską farmację. Z jednej strony uprawa ziół i przypraw, z drugiej apteka w Bagdadzie. Brak informacji o datowaniu. Ilustracja obrazująca arabską farmację. Z jednej strony uprawa ziół i przypraw, z drugiej apteka w Bagdadzie. Brak informacji o datowaniu. EAST NEWS
W islamie rozwinęły się nauki typowo muzułmańskie, np. o Koranie, o tradycjach Proroka (hadisach), gramatyka arabska, ale sławę tej cywilizacji przyniosły nauki zwane adżamijskimi (obce, zapożyczone), takie jak matematyka, astronomia, filozofia, medycyna.
Miniatura z traktatu o działaniu urządzeń mechanicznych Al-Dżazariego. Kairska kopia z okresu Sułtanatu Mameluków.Corbis Miniatura z traktatu o działaniu urządzeń mechanicznych Al-Dżazariego. Kairska kopia z okresu Sułtanatu Mameluków.

Chłonni zdobywcy

W okresie przedmuzułmańskim Arabowie na Półwyspie Arabskim nie mieli tradycji naukowych i tę sytuację zmieniło dopiero nadejście islamu. Kiedy kalifat rozprzestrzenił się na coraz rozleglejszych terenach, Arabowie zyskali dostęp do dorobku naukowego starszych cywilizacji: greckiej, indyjskiej, perskiej. Wykazali bardzo dużą chłonność przyswajając sobie ten dorobek, o ile nie był sprzeczny z zasadami islamu. Niewątpliwie duże znaczenie miały święte muzułmańskie teksty: Koran i hadisy, w których znalazły się liczne fragmenty podnoszące wartość i znaczenie wiedzy oraz nakazujące szacunek do niej.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Arabów” (100163) z dnia 09.03.2020; Historia i cywilizacja; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Nauka własna i zapożyczona"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >