Pomocnik Historyczny

Szlaki interesów

Handel – domena arabska

Słynna mapa Muhammada al-Idrisiego narysowana w 1154 r. dla króla Sycylii Rogera II. Zamieszczamy ją do góry nogami, by współczesny czytelnik kojarzył kontury kontynentów. U Arabów bowiem południe było u góry, a północ na dole map. Słynna mapa Muhammada al-Idrisiego narysowana w 1154 r. dla króla Sycylii Rogera II. Zamieszczamy ją do góry nogami, by współczesny czytelnik kojarzył kontury kontynentów. U Arabów bowiem południe było u góry, a północ na dole map. Polityka
Gdy wojownicy arabscy podbijali świat, kupcy rozjeżdżali się po nim w poszukiwaniu cennych towarów. Dalekosiężny handel i kontakty na kilkaset lat stały się domeną Arabów, podstawą ich bogactwa i stymulatorem rozwoju cywilizacyjnego.
Monety arabskie z czasów Abbasydów, znalezione na Rusi.AKG Monety arabskie z czasów Abbasydów, znalezione na Rusi.

Na północ od Dniepru

Geografowie o Słowianach. Wielki francuski badacz André Miquel nazwał geografię córką kalifatu ze względu na bliskie związki tej dziedziny wiedzy z kulturą i ideologią władzy w apogeum potęgi rodu Abbasydów (IX w.). Najkrócej rzecz ujmując, geografia arabsko-muzułmańska (chodzi o dzieła pisane w języku arabskim – nie wszyscy autorzy byli Arabami) była geografią humanistyczną, to znaczy poprzez refleksję na temat świata, jego natury i ukształtowania pragnęła dochodzić do wiedzy na temat zamieszkujących go ludzi.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Arabów” (100163) z dnia 09.03.2020; Historia i cywilizacja; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Szlaki interesów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >