Pomocnik Historyczny

Bitwa o Pacyfik

Wojna na Pacyfiku

Zdobycie Iwo Jimy. Żołnierze US Marines zatykają sztandar na górze Suribachi, 23 lutego 1945 r. Fotografia wykonana przez Joe Rosenthala stała się jedną z ikon II wojny światowej. Zdobycie Iwo Jimy. Żołnierze US Marines zatykają sztandar na górze Suribachi, 23 lutego 1945 r. Fotografia wykonana przez Joe Rosenthala stała się jedną z ikon II wojny światowej. AN
Chester Nimitz był dowódcą nie mniej uzdolnionym niż Yamamoto – cenił sobie prostotę planu i oszczędność środków jego wykonania. Wykoncypował wraz z gen. MacArthurem, by wojnę na Pacyfiku prowadzić metodą skakania z wyspy na wyspę i ta metoda doprowadziła do zwycięstwa.

Chester Nimitz. W maju 1942 r. toczą się – ze zmiennym szczęściem dla obu stron – walki morskie i powietrzne na Morzu Koralowym. Dowódcy japońscy i amerykańscy popełniają błędy. Zdarzało się, że w gęstej mgle piloci japońscy usiłowali lądować na amerykańskich lotniskowcach. Floty tracą cenne potężne jednostki – Amerykanie lotniskowiec „Lexington”, Japończycy – lotniskowiec „Shohaku”. Admirał Yamamoto przygotowuje plan ataku na wyspę Midway, gdzie mieści się ważna i silnie strzeżona baza sił amerykańskich.

Pomocnik Historyczny „Tajemnice końca wojny” (100165) z dnia 04.05.2020; Militaria; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Bitwa o Pacyfik"