Pomocnik Historyczny

Piraci i kaprowie

Działalność piracka i kaperska na Bałtyku

Egzekucja kilku piratów z Braci Witalijskich; drzeworyt z XIX w. Egzekucja kilku piratów z Braci Witalijskich; drzeworyt z XIX w. BPK
Bałtyk był rejonem działania wyjętych spod prawa morskich bandytów.
„Sąd Ostateczny”, obraz ołtarzowy Hansa Memlinga; część łupu zdobytego w 1473 r. przez kapra Paula Benekego, podarowana następnie Bazylice NMP w Gdańsku (dziś w Muzeum Narodowym).EAST NEWS „Sąd Ostateczny”, obraz ołtarzowy Hansa Memlinga; część łupu zdobytego w 1473 r. przez kapra Paula Benekego, podarowana następnie Bazylice NMP w Gdańsku (dziś w Muzeum Narodowym).

Wikingowie i chąśnicy. We wczesnym średniowieczu plagą mórz północnych byli skandynawscy wikingowie i słowiańscy chąśnicy. Choć głównym rejonem działalności wikingów była Europa Zachodnia, ci morscy rozbójnicy interesowali się także południowym wybrzeżem Bałtyku i m.in. z położonego u ujścia Odry Jomsborga (jego lokalizacja nadal jest sporna) najeżdżali Słowian. Chąśnicy (nazwa najprawdopodobniej wywodzi się od słów chasa – zgraja, grupa, i chąśba – napad, rozbój) byli słowiańskimi wojownikami, którzy organizowali łupieżcze wyprawy na wzór wikingów.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wokół Bałtyku” (100168) z dnia 01.06.2020; Średniowiecze; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Piraci i kaprowie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >