Pomocnik Historyczny

Kurlandzcy baronowie

Szlachta kurlandzka

Znaki kilkunastu rodów kurlandzkich i inflanckich, także spolszczonych i zruszczonych; litografie z „Bałtyckiej księgi herbowej”, 1882 r. Znaki kilkunastu rodów kurlandzkich i inflanckich, także spolszczonych i zruszczonych; litografie z „Bałtyckiej księgi herbowej”, 1882 r. AN
Potomkowie niemieckich osadników wykształcili w części Inflant specyficzną korporację szlachecką.
Od lewej: cesarzowa Niemiec i królowa Prus Hermina Reuss-Hohenzollern, księżniczka Herzeleide Prus z domu Hohenzollernów i jej mąż Karol, potomek kurlandzkich Bironów, lata 30. XX w.Alamy Od lewej: cesarzowa Niemiec i królowa Prus Hermina Reuss-Hohenzollern, księżniczka Herzeleide Prus z domu Hohenzollernów i jej mąż Karol, potomek kurlandzkich Bironów, lata 30. XX w.

Dobre pochodzenie. Tytułowemu określeniu najwięcej popularności w polskiej popkulturze przydał chyba Tadeusz Dołęga-Mostowicz, autor znanej powieści „Kariera Nikodema Dyzmy”. Jej bohater (na zawsze już powiązany z Romanem Wilhelmim, który odtwarzał go w serialu z początku lat 80. XX w.), człowiek znikąd robiący karierę w arystokratycznych i rządowych elitach międzywojennej Warszawy, potrzebował tzw. dobrego pochodzenia. Zapewniło mu to powołanie się na baronów kurlandzkich.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wokół Bałtyku” (100168) z dnia 01.06.2020; Ku nowoczesności; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Kurlandzcy baronowie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >