Pomocnik Historyczny

Ryska secesja

Jugendstil Rygi

Fronton kamienicy zaprojektowanej przez Michaiła Eisensteina. Fronton kamienicy zaprojektowanej przez Michaiła Eisensteina. Leszek Będkowski / Polityka
Na przełomie XIX/XX w. Ryga liczyła 280 tys. mieszkańców i stanowiła czwarte miasto Imperium Rosyjskiego, po Moskwie, Petersburgu i Warszawie. Jej rozkwit znalazł swoje odzwierciedlenie również w architekturze.
Klatka schodowa w budynku zaprojektowanym przez Konstantīnsa Pēkšēnsa; urządzono tu muzeum ryskiej secesji.Leszek Będkowski/Polityka Klatka schodowa w budynku zaprojektowanym przez Konstantīnsa Pēkšēnsa; urządzono tu muzeum ryskiej secesji.

Rozbudowa miasta. Możliwości rozwoju zabudowy miejskiej pojawiły się w latach 60. XIX w., kiedy po wojnie krymskiej (1853–56) na mocy traktatu paryskiego Ryga pozbyła się statusu miasta twierdzy. Oddzielające tzw. Starą Rygę fortyfikacje zostały zniesione, co umożliwiło rekonstrukcję dzisiejszej centralnej części aglomeracji, nazwanej Nową Rygą. Polityka rozwoju miasta była podobna do innych ośrodków kapitalistycznych tego okresu: Wiednia, Pragi, Paryża, Hamburga, Drezna, Amsterdamu.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wokół Bałtyku” (100168) z dnia 01.06.2020; Ku nowoczesności; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Ryska secesja"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >