Pomocnik Historyczny

Dylematy nordyckiej neutralności

Państwa nordyckie wobec dwóch wielkich wojen

Carl Gustaf Mannerheim, szwedzko-fiński arystokrata, rosyjski generał, regent Królestwa Finlandii (1918-19), dowódca Białej Gwardii w fińskiej wojnie domowej, naczelny dowódca fińskiej armii podczas II wojny światowej, wreszcie marszałek i prezydent Republiki Finlandii (1944-46); fot. z 1942 r. Carl Gustaf Mannerheim, szwedzko-fiński arystokrata, rosyjski generał, regent Królestwa Finlandii (1918-19), dowódca Białej Gwardii w fińskiej wojnie domowej, naczelny dowódca fińskiej armii podczas II wojny światowej, wreszcie marszałek i prezydent Republiki Finlandii (1944-46); fot. z 1942 r. Forum
Region bałtycki wchodził w XX w. zdominowany przez dwie potęgi: Niemcy i Rosję. Państwa skandynawskie próbowały – z różnym skutkiem – zachować w tej sytuacji neutralność, w drugiej połowie stulecia pozostając po demokratycznej stronie żelaznej kurtyny.
Lądowanie oddziałów niemieckich na Alandach podczas szwedzko-fińskiego sporu o archipelag, 1918 r.Forum Lądowanie oddziałów niemieckich na Alandach podczas szwedzko-fińskiego sporu o archipelag, 1918 r.

Obawy i napięcia. Słabe na przełomie XIX i XX w. demograficznie i wojskowo, a także dysponujące ograniczonym potencjałem gospodarczym bałtyckie państwa nordyckie, Dania i Szwecja, prowadziły bardzo ostrożną politykę ukierunkowaną na unikanie uwikłania w konflikty mocarstw. Oba borykały się też z poważnymi problemami wewnętrznymi. Dania nadal leczyła rany po drugiej wojnie o Szlezwik i stabilizowała parlamentarno-gabinetowy system polityczny; Szwecja bez większej traumy zaakceptowała odłączenie Norwegii w 1905 r.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wokół Bałtyku” (100168) z dnia 01.06.2020; Wiek XX; s. 110
Oryginalny tytuł tekstu: "Dylematy nordyckiej neutralności"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >