Pomocnik Historyczny

Boje o Wyspy Moonsundzkie

Żołnierze niemieckiej 61. dywizji piechoty lądują na wyspie Ösel w Zatoce Ryskiej, 1941 r. Żołnierze niemieckiej 61. dywizji piechoty lądują na wyspie Ösel w Zatoce Ryskiej, 1941 r. AKG
Archipelag u wybrzeży Estonii dowodzi, jak geografia bezlitośnie determinuje działania wojenne.

Strategiczne położenie. Na archipelag, zwany dziś Zachodnioestońskim, składają się cztery większe wyspy (Sarema, Hiuma, Muhu i Vormsi) oraz ok. 500 małych. Leżące na północ od Kurlandii i na zachód od Estonii miały, przynajmniej w skali Bałtyku, duże znaczenie strategiczne. Panowanie nad nimi pozwalało na:

– kontrolę szlaków żeglugi północ-południe, którymi przewożono szwedzką rudę żelaza do Niemiec;

– zaryglowanie wejścia do Zatoki Fińskiej, czyli zapewnienie bezpieczeństwa głównej bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej i Petersburgowi;

– osłonę wewnętrznego toru wodnego prowadzącego do Zatoki Ryskiej i samego portu w Rydze.

W trakcie obu wojen światowych ten ostatni element okazał się najważniejszy. W chwili bowiem, kiedy front docierał w rejon Rygi, wyspy tworzyły nawis nad tyłami armii niemieckich, stwarzając dla nich bezpośrednie zagrożenie i blokując jednocześnie dostawy zaopatrzenia drogą morską.

Operacja Albion. W I wojnie światowej Niemcy dotarli pod Rygę w końcu sierpnia 1915 r., po czym front zastygł tu na dwa lata. Niemała w tym zasługa Floty Bałtyckiej, która z większym lub mniejszym powodzeniem ostrzeliwała niemieckie zaplecze. Znaczenie Wysp Moonsundzkich było dostrzegane przez dowództwo Kaiserliche Marine, która w sierpniu 1915 r. zmontowała operację mającą na celu wyparcie rosyjskiej floty z Zatoki Ryskiej. Wprawdzie niemiecki zespół wdarł się na wody akwenu, ale cała akcja zakończyła się niepowodzeniem. W tym czasie flota niemiecka była zafiksowana na Morzu Północnym i angielskiej Royal Navy.

Sytuacja zmieniła się na początku września 1917 r., kiedy Niemcom udało się zdobyć Rygę. Tyle że bez opanowania wysp miało to wymiar bardziej symboliczny niż praktyczny.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wokół Bałtyku” (100168) z dnia 01.06.2020; Wiek XX; s. 118
Reklama