Pomocnik Historyczny

Wielkie tragedie

Bałtyckie katastrofy morskie

Statek szpital „Wilhelm Gustloff” w 1940 r.; został zatopiony z 8-10 tys. ludzi na pokładzie w styczniu 1945 r. Statek szpital „Wilhelm Gustloff” w 1940 r.; został zatopiony z 8-10 tys. ludzi na pokładzie w styczniu 1945 r. AFP / EAST NEWS
Bałtyk, choć znajduje się dopiero w piątej dziesiątce mórz pod względem wielkości, stał się areną największych pod względem liczby ofiar tragedii.
Niemieccy cywile oczekujący w porcie w Kołobrzegu na ewakuację, luty 1945 r.Getty Images Niemieccy cywile oczekujący w porcie w Kołobrzegu na ewakuację, luty 1945 r.

Głównie wojenne. Biorąc pod uwagę natężenie ruchu, może zaskakiwać fakt, że wszystkie bez wyjątku wielkie tragedie morskie wydarzyły się na Bałtyku podczas II wojny światowej. Jest to o tyle wytłumaczalne, że z jednej strony sprawność administracji morskiej, utrzymanie pomocy nawigacyjnych, jakość map, certyfikowanie załóg itd., znacznie redukują ryzyko katastrof podczas pokoju (do których jednak czasami dochodzi), z drugiej zaś małe głębokości akwenu, położenie głównych baz przeciwników w zatokach oraz niewielkie odległości od brzegu ułatwiają działania minowe, artyleryjskie i lotnicze.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wokół Bałtyku” (100168) z dnia 01.06.2020; Wiek XX; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielkie tragedie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >