Pomocnik Historyczny

Jak w filmie

Bałtyckie Hollywood

Wileńskie Fabianiszki jako miasto Prypeć w brytyjsko-amerykańskim serialu „Czarnobyl” (2019 r.). Wileńskie Fabianiszki jako miasto Prypeć w brytyjsko-amerykańskim serialu „Czarnobyl” (2019 r.). HBO
Łotwa jako pierwsza, a za nią Litwa, Estonia oraz Finlandia wprowadziły ofertę zwrotu części kosztów produkcji filmowych realizowanych na ich terytorium, w miejscowych sceneriach.
Na planie polskiego filmu „Lawa” (1989 r.) w Wilnie pod Ostrą Bramą.EAST NEWS Na planie polskiego filmu „Lawa” (1989 r.) w Wilnie pod Ostrą Bramą.

Dekoracje stare i nowe. W sowieckich filmach wybudowane przez Niemców bałtyckich średniowieczne starówki Rygi i Tallinna zamieniały się w miasta Zachodu. Obecnie zagraniczni producenci często używają krajobrazów Litwy, Łotwy i Estonii do pokazania m.in. realiów z czasów komunizmu, II wojny światowej, ale też wcześniejszych epok historycznych. Hollywood, Bollywood i inne wytwórnie filmowe cenią możliwość tańszej realizacji scen na stosunkowo niewielkim terytorium. Różnorodna zabudowa miast, ale też dziewicza natura oraz wszystkie cztery pory roku – od śnieżnej zimy, poprzez melancholijną wiosnę, słoneczne lato na piaszczystych plażach Bałtyku, po złotą jesień – sprzyjają rozwojowi sektora usług w branży filmowej, co stało się priorytetem dla państw bałtyckich.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wokół Bałtyku” (100168) z dnia 01.06.2020; Wiek XX; s. 136
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak w filmie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >