Pomocnik Historyczny

Duch regionu

Kobiety w strojach regionalnych protestują przed parlamentem w Oslo przeciwko cięciom w opiece zdrowotnej (w Norwegii będącej na relatywnie wysokim poziomie), maj 2019 r. Kobiety w strojach regionalnych protestują przed parlamentem w Oslo przeciwko cięciom w opiece zdrowotnej (w Norwegii będącej na relatywnie wysokim poziomie), maj 2019 r. Reuters / Forum
Nadbałtyckie państwa i społeczeństwa w XXI w.
Scenka z demonstracji przeciwko zakazowi noszenia zasłon na twarzach w Danii, Kopenhaga, sierpień 2018 r.Reuters/Forum Scenka z demonstracji przeciwko zakazowi noszenia zasłon na twarzach w Danii, Kopenhaga, sierpień 2018 r.

Region bałtycki. W odniesieniu do Morza Bałtyckiego oraz leżących nad nim obszarów lądowych, powiązanych z nim geograficznie, gospodarczo i politycznie, używamy zazwyczaj określenia region bałtycki. Jego historia była (o czym pisaliśmy w poprzednich artykułach tego „Pomocnika”) nierozerwalnie związana z rolą, jaką akwen ten odgrywał w handlu międzynarodowym. Ale nadal malowanie zbiorowego portretu narodów bałtyckich to zadanie trudne i zarazem niewdzięczne. A co dopiero, gdy ma dotyczyć nacji co prawda sąsiadujących ze sobą, z których jednak część tak naprawdę dopiero od dwóch dekad odkrywa siebie nawzajem.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wokół Bałtyku” (100168) z dnia 01.06.2020; Wiek XX; s. 138
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >