Pomocnik Historyczny

Bój o Bałtyk

Teatr walk na morzu Bałtyckim

Statki w hanzeatyckim Hamburgu. By do zachodniej Europy dotarło drewno, wosk, zboże z Kujaw, Mazowsza i Litwy, statki musiały przepłynąć Bałtyk. Stąd strategiczna pozycja tego morza. Statki w hanzeatyckim Hamburgu. By do zachodniej Europy dotarło drewno, wosk, zboże z Kujaw, Mazowsza i Litwy, statki musiały przepłynąć Bałtyk. Stąd strategiczna pozycja tego morza. AKG
Na przebieg i charakter konfliktu polsko-litewsko-krzyżackiego znaczący wpływ miała żegluga bałtycka i próby jej monopolizowania w czasach bliskich bitwie pod Grunwaldem.

Bałtyk

Nikt jeszcze nie przywoził skarbów z Ameryki, nie opływał Afryki w drodze do Indii, więc nie porównywano Bałtyku z rozległością oceanów. Świat znany ówczesnym Europejczykom był dość ograniczony. Ale ze względu na trudne do przebycia puszcze, porastające prawie cały kontynent, oraz ubogą sieć dróg szlaki wodne – śródlądowe i morskie – odgrywały daleko większą rolę niż obecnie. W rezultacie morza (Bałtyckie i Północne), poprzez wielkie rzeki na wschodzie Europy, łączyły Orient z rosnącymi w siłę Francją, Hiszpanią czy Anglią.

Pomocnik Historyczny „1410 Grunwald” (100170) z dnia 13.07.2020; Konflikt; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Bój o Bałtyk"