Pomocnik Historyczny

Tajemniczy ląd

Afryka. Tajemniczy ląd

Portugalska mapa świata z 1502 r., z opisem m.in. zachodniego wybrzeża Afryki. Portugalska mapa świata z 1502 r., z opisem m.in. zachodniego wybrzeża Afryki. Getty Images
Przez stulecia Afryka była geograficzną zagadką. Od niepamiętnych czasów prowokowała kolejne pokolenia żeglarzy i podróżników.
Europa i północna część Afryki na mapie arabskiego podróżnika Muhammada al-Idrisiego, XII w.EAST NEWS Europa i północna część Afryki na mapie arabskiego podróżnika Muhammada al-Idrisiego, XII w.

Pionierscy Fenicjanie. Pierwszym z antycznych ludów śródziemnomorskich, który podjął poświadczoną w źródłach próbę eksploracji Afryki, byli Fenicjanie. Przedsięwzięte przez nich wyprawy odbywały się drogą morską (od Morza Czerwonego wzdłuż wschodniego wybrzeża oraz drogą atlantycką wzdłuż zachodniego) bądź lądową (w głąb Sahary). Sporządzane na podstawie tych wypraw periplusy – antyczne przewodniki po linii brzegowej, wyliczające porty i charakterystyczne dla danego wybrzeża elementy – są najstarszym znanym źródłem na temat geografii Afryki.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Afryki” (100176) z dnia 02.11.2020; Nieznany kontynent; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Tajemniczy ląd"
Reklama