Pomocnik Historyczny

Dwie literackie wizje

Polskie książki o Afryce

Henryk Sienkiewicz w krakowskim atelier, przed podróżą do Afryki, 1890 r. Henryk Sienkiewicz w krakowskim atelier, przed podróżą do Afryki, 1890 r. Polona
Do najpopularniejszych książek o Afryce w Polsce zaliczają się „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza oraz reportaże Ryszarda Kapuścińskiego – zwłaszcza „Cesarz” i „Heban”.
Jeden z afrykańskich reportaży Ryszarda Kapuścińskiego w „Polityce”, 1960 r.AN Jeden z afrykańskich reportaży Ryszarda Kapuścińskiego w „Polityce”, 1960 r.

Duch czasu. Pisarze poznawali Afrykę w zupełnie różnych momentach dziejowych – Henryk Sienkiewicz (1846–1916) obserwował ją skolonizowaną, Ryszard Kapuściński (1932–2007) był świadkiem dekolonizacji, a następnie erozji państwowości. Obaj stworzyli literackie wizje lądu, w których odbija się Zeitgeist, duch epoki, w której żyli. Ta Sienkiewiczowska została nasycona duchem wiktoriańskiego odkrywcy. Nastawienie reportażysty cechowała natomiast, jak piszą literaturoznawcy Zygmunt Ziątek i Beata Nowacka, „potrzeba zaangażowania się w jakąś wielką sprawę, (.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Afryki” (100176) z dnia 02.11.2020; Dzieje najnowsze; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Dwie literackie wizje"