Pomocnik Historyczny

Wieża Babel

2144 języki

Urzędnik objaśnia przed lokalem wyborczym zasady głosowania, posługując się plakatem zaprojektowanym tak, aby pomóc także analfabetom, Urungwe, Rodezja, 1979 r. Urzędnik objaśnia przed lokalem wyborczym zasady głosowania, posługując się plakatem zaprojektowanym tak, aby pomóc także analfabetom, Urungwe, Rodezja, 1979 r. Q / Getty Images
Największa baza danych o językach – Ethnologue – podaje, że spośród 7117 języków świata aż 30 proc. (2144) jest używanych w Afryce. Mapa lingwistyczna tego kontynentu odzwierciedla podziały etniczne i kulturowe.
Szkoła w niepodległej Nigerii, lata 60.Getty Images Szkoła w niepodległej Nigerii, lata 60.

Wielość i przenikanie. Istnieje tradycja, by dzielić Afrykę na część północną (arabską) i subsaharyjską – na południe od Sahary. Podział ten jest utrwalony w nauce i odzwierciedla zakres zainteresowań badaczy, którzy deklarują się jako arabiści albo afrykaniści i skupiają każdy na swoim obszarze badań. W Afryce odnaleźć można jednak przykłady etnicznej i językowej różnorodności niespotykane nigdzie indziej na świecie. Pomimo wyraźnych różnic językowo-kulturowych, na Afrykę należy spoglądać jak na jeden kontynent pokryty ściśle sieciami współzależności.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Afryki” (100176) z dnia 02.11.2020; Dzieje najnowsze; s. 114
Oryginalny tytuł tekstu: "Wieża Babel"