Pomocnik Historyczny

Katarzyna II Wielka (1729–96)

Katarzyna II – Semiramida Północy

Katarzyna II Wielka Katarzyna II Wielka EAST NEWS
„To władczyni z duszą Cezara i wdziękami Kleopatry” – napisał Diderot. Podziwiana przez Zachód Niemka, caryca nazywana Semiramidą Północy, stworzyła rosyjskie społeczeństwo.

Brzydkie kaczątko. „Szczęście nie jest tak ślepe, jak się zazwyczaj sądzi. Jest ono często niczym innym, jak tylko skutkiem właściwych i przemyślanych przedsięwzięć, nie dostrzeżonych przez tłum, ale przecież poprzedzających wydarzenia. Częściej jeszcze jest ono wynikiem przymiotów osoby, jej charakteru i postępowania” – takim wstępem zaczynają się pamiętniki Katarzyny II, Niemki na rosyjskim tronie, która idealnie wpisuje się we własną definicję szczęścia.

Choć sam fakt, że niemiecka księżniczka Zofia Fryderyka Augusta zu Anhalt-Zerbst-Dornburg znalazła się na dworze rosyjskim, zawdzięczała nie tyle swoim przymiotom, charakterowi i postępowaniu, co zabiegom matki Joanny von Holstein-Gottorp i planom wobec Rosji carycy Elżbiety Piotrowny (pan. 1741–62). Joanna miała serdeczne związki z Elżbietą, można by rzec: portretowe. Posłała swego czasu carycy portret jej starszej siostry Anny, znajdujący się w posiadaniu rodu Holsteinów. Za co Elżbieta odwdzięczyła się swoim portretem w ramie zdobionej brylantami. Joanna poczuła swoje pięć minut i w dowód wdzięczności posłała portret swej córki Zofii Fryderyki. Utkwił w pamięci carycy. A że Joanna niezwykle była podobna do swego brata, niedoszłego męża carycy Karola Augusta Holsteina – więź emocjonalna rosła.

Matka, Joanna von Holstein-Gottorp, księżna Anhalt-Zerbst; obraz przypisywany Antoinemu Pesne, XVIII w.BEWMatka, Joanna von Holstein-Gottorp, księżna Anhalt-Zerbst; obraz przypisywany Antoinemu Pesne, XVIII w.

Kiedy więc nadszedł moment, aby poszukać żony dla następcy tronu Piotra Ulricha, jedynego żyjącego wnuka imperatora Piotra I (pan. 1682–1725) i siostrzeńca Elżbiety (syna wspomnianej już Anny) – caryca przypomniała sobie, że spodobała jej się swego czasu księżniczka o „twarzy pełnej wyrazu” – jak napisała w liście do Joanny. Swoje dodał cesarz Fryderyk II, który dowiedziawszy się o korespondencji obu pań, natychmiast mianował ojca Zofii feldmarszałkiem, a z chwilą zaproszenia młodej księżniczki do Rosji zapewnił jej matkę, że to on rozkazał „rozpocząć starania w największej tajemnicy”.

Pomocnik Historyczny „Władczynie Europy” (100178) z dnia 22.02.2021; Portrety duże; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Katarzyna II Wielka (1729–96)"
Reklama