Pomocnik Historyczny

Autoportret na tle

Kariera fotografii i socjologii

William Fox Talbot, pionier kalotypii, przy pracy, 1846 r. (Specjalne urządzenie utrzymywało głowę fotografowanej osoby w bezruchu przez długi czas wykonywania zdjęcia). William Fox Talbot, pionier kalotypii, przy pracy, 1846 r. (Specjalne urządzenie utrzymywało głowę fotografowanej osoby w bezruchu przez długi czas wykonywania zdjęcia). Getty Images
Od fotografii do socjologii. Dokumentowanie ludzkiego życia.

Nuka socjologii

W 1822 r. Auguste Comte (1798–1857) opublikował w Paryżu „Plan badań naukowych niezbędnych do reorganizacji społeczeństwa”. Ten były student paryskiej politechniki zarabiał wówczas na życie jako sekretarz hrabiego Henriego de Saint-Simona (1760–1825), arystokraty potępiającego klasy niepracujące, dyletanta wielbiącego naukę, autora utopijnej wizji społeczeństwa przyszłości kierowanego przez uczonych. Młody Comte podzielał fascynację swego chlebodawcy wielkimi zmianami społecznymi oraz jego entuzjazm dla postępów przyrodoznawstwa. Wierzył, że te dwa zjawiska ukazują niezwyciężony rozwój ludzkiej cywilizacji – od czasów, gdy ludzkie myślenie było zdominowane przez religie, poprzez stadium metafizyczne (kiedy szukano mądrości w filozofii), aż do dominacji prawdziwej nauki (stadium pozytywne). W kolejnych swych pracach (pisał dużo i czasem mętnie, ale czytano go namiętnie przez cały XIX w.) wyłuszczał, iż prawdziwa nauka (pozytywna) jest nastawiona na wykrywanie związków między faktami, stricte empiryczna, wolna od abstrakcyjnego filozofowania. Przyrodoznawstwo osiągnęło już ten etap, a ludzkość właśnie dojrzewała do wkroczenia w fazę pozytywną swych dziejów.

Jednak brakowało czegoś bardzo ważnego – nauki o procesach społecznych mającej być ukoronowaniem intelektualnego rozwoju człowieka. Badacze ją uprawiający byliby w stanie analizować struktury i zjawiska społeczne w sposób nie mniej intelektualnie zdyscyplinowany i beznamiętny, jak przyrodnicy budowę materii i procesy w niej zachodzące. Comte miał dla niej nazwę: socjologia.

Auguste Comte, francuski filozof, pozytywista postulujący logiczny i racjonalny opis świata, autor terminu socjologia; rysunek z poł. XIX w.ForumAuguste Comte, francuski filozof, pozytywista postulujący logiczny i racjonalny opis świata, autor terminu socjologia; rysunek z poł. XIX w.

Szkiełko i oko

Kiedy Comte publikował swój manifest w 1822 r., Adam Mickiewicz (1798–1855) wydawał „Ballady i romanse”, ogłaszając, iż czucie i wiara przekonują go bardziej niż „mędrca szkiełko i oko” – i nie był w swoich przekonaniach odosobniony.

Pomocnik Historyczny „Historia XIX w.” (100182) z dnia 30.05.2021; Piękna epoka; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Autoportret na tle"
Reklama