Pomocnik Historyczny

Masa masy

Nowe społeczeństwo

Auguste Renoir, „Bal w Moulin de la Galette”, 1876 r. (Moulin de la Galette to wiatrak położony na szczycie dzielnicy Montmartre w Paryżu, która w połowie XIX w. stała się popularna wśród artystycznej cyganerii). Auguste Renoir, „Bal w Moulin de la Galette”, 1876 r. (Moulin de la Galette to wiatrak położony na szczycie dzielnicy Montmartre w Paryżu, która w połowie XIX w. stała się popularna wśród artystycznej cyganerii). Getty Images
Nowy charakter społeczeństwa.

Społeczeństwo masowe

Od czasów oświecenia przez epokę romantyzmu uchylały się wrota kariery dla jednostek, potem coraz większych grup z warstw nieuprzywilejowanych. Jednocześnie zmieniała się, najpierw wolno, potem coraz szybciej, sama elitarna kultura: nowi konsumenci tortu zmieniali recepturę tortu. Wreszcie, w ostatniej ćwierci XIX w., powstała nowoczesna kultura masowa, coś odrębnego zarówno od tradycyjnej kultury ludowej, jak i od tradycyjnej kultury elitarnej.

Spróbujmy przyjrzeć się najważniejszym składowym tej przemiany.

Urbanizacja

Najważniejsza była urbanizacja. Kiedy patrzymy na weduty (obrazy miast) z przełomu XVIII i XIX w., widzimy miasta w obrębie ich średniowiecznych murów; tylko niektóre przekroczyły swój średniowieczny plan i zamykały się w obrębie wczesnonowożytnych fortyfikacji bastionowych. Zdaniem ówczesnego ekonomisty Wawrzyńca Surowieckiego (1769–1827), większość miast Księstwa Warszawskiego (1807–15) miała mniej ludności niż 300 lat wcześniej, w czasach Zygmunta Starego.

Teraz zaś miasta pęczniały, a przy okazji tworzyły ogromną liczbę miejsc pracy. Nowe środki transportu przyczyniały się do tej przemiany. Dworce kolejowe powstawały zwykle w pewnym oddaleniu od historycznych centrów miast (tańszy grunt), w efekcie tworzyła się przestrzeń rozbudowy. O skali wzrostu może przekonać przykład Warszawy, która przecież po likwidacji resztek autonomii Królestwa Polskiego nie była żadnym centrum administracyjnym, a więc była pozbawiona jednego z głównych czynników miastotwórczych. W 1864 r. liczyła ok. 223 tys. mieszkańców, w 1893 r. – 500 tys., a w 1914 r. – ok. 885 tys.; czterokrotny wzrost w ciągu półwiecza!

Nowe warstwy

Do pierwszej połowy XIX w. ustrój rolny dużej części Europy Środkowej i Wschodniej opierał się na pańszczyźnie – przymusowej pracy chłopskiej na pańskim gruncie.

Pomocnik Historyczny „Historia XIX w.” (100182) z dnia 30.05.2021; Piękna epoka; s. 136
Oryginalny tytuł tekstu: "Masa masy"
Reklama