Pomocnik Historyczny

Swastyka kontra sierp i młot

Współpraca Niemiec ze Związkiem Sowieckim

Rosja bolszewicka inspirowała i wspierała ferment rewolucyjny w Republice Weimarskiej. Na fot.: Komuniści saksońscy wiozą ciało towarzysza zabitego przez Reichswehrę, koniec października 1923 r. Rosja bolszewicka inspirowała i wspierała ferment rewolucyjny w Republice Weimarskiej. Na fot.: Komuniści saksońscy wiozą ciało towarzysza zabitego przez Reichswehrę, koniec października 1923 r. Ullstein - SZ Photo
Dwudziestolecie międzywojenne Niemcy i bolszewicka Rosja rozpoczęły od współpracy. Potem jednak Hitler widział w ZSRS głównego wroga aryjskich Niemców. Pakt Ribbentrop-Mołotow był tylko taktyczną zagrywką z obu stron.

Moskwa: eksport rewolucji. Stosunki między Berlinem a Moskwą znalazły się po I wojnie światowej na rozdrożu. Nie ulegało wątpliwości, że bolszewiccy przywódcy za jeden z najważniejszych celów uznali, obok umocnienia świeżo zdobytej władzy w Rosji, także eksport rewolucji. Leżące zaś w centrum Europy pokonane Niemcy, niemal śmiertelnie wyczerpane wojną, wydawały się krajem najbardziej dojrzałym do rewolucyjnego wybuchu.

Już 11 listopada 1918 r. rząd Lenina skierował apel do powstających w Niemczech rad robotniczych i żołnierskich o zaprowadzenie w tym kraju ustroju wzorowanego na bolszewickim.

Pomocnik Historyczny „Operacja Barbarossa” (100183) z dnia 14.06.2021; Korzenie konfliktu; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Swastyka kontra sierp i młot"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >