Pomocnik Historyczny

Japońskie rozterki

Polityka zagraniczna Japonii

Hideki Tojo, nazywany Hitlerem Dalekiego Wschodu, minister wojny, a w latach 1941–44 premier Japonii, w 1948 r. uznany za zbrodniarza wojennego i stracony, fotografia niedatowana. Hideki Tojo, nazywany Hitlerem Dalekiego Wschodu, minister wojny, a w latach 1941–44 premier Japonii, w 1948 r. uznany za zbrodniarza wojennego i stracony, fotografia niedatowana. AP
Stanowisko Japonii wobec konfliktu w Europie wcale nie było oczywiste, w grę wchodziły przeróżne sojusze, a ten z hitlerowskimi Niemcami nie był historycznie i politycznie przesądzony.
Japońska inwazja na Chiny, 1937 r.Corbis Japońska inwazja na Chiny, 1937 r.

Z Cesarstwa Mandżukuo przeciw Sowietom. Japonia, w okresie międzywojennym jedyne mocarstwo spoza kręgu kultury zachodniej, była też jedynym mocarstwem graniczącym z ZSRS. Reżim bolszewicki uznała dopiero w styczniu 1925 r. Dłużej zwlekały jedynie pogrążone w izolacjonizmie Stany Zjednoczone. Choć w latach dwudziestych stosunki Tokio-Moskwa wydawały się chłodno poprawne, oba kraje uważnie obserwowały swe poczynania, przede wszystkim na terenie Chin. Areną rywalizacji na terenie Państwa Środka była zwłaszcza Mandżuria.

Pomocnik Historyczny „Operacja Barbarossa” (100183) z dnia 14.06.2021; Korzenie konfliktu; s. 25
Oryginalny tytuł tekstu: "Japońskie rozterki"
Reklama