Pomocnik Historyczny

Wehrmacht i jego sojusznicy

Wehrmacht przed wojną z ZSRR

Pożoga i atakujący żołnierz Wehrmachtu na rosyjskiej ziemi, lato 1941 r. Pożoga i atakujący żołnierz Wehrmachtu na rosyjskiej ziemi, lato 1941 r. BEW
Do operacji Barbarossa przystępowała armia doświadczona w zwycięskich walkach w Polsce i Francji. Miała poczucie siły płynącej z błyskawicznych kampanii, ale nie była gotowa do wydłużonej wojny.
Gotowi do wojny; parada Wehrmachtu w 50-lecie urodzin Adolfa Hitlera, Berlin, 20 kwietnia 1939 r.Ullstein Bild Gotowi do wojny; parada Wehrmachtu w 50-lecie urodzin Adolfa Hitlera, Berlin, 20 kwietnia 1939 r.

Siły zbrojne III Rzeszy

Struktura dowodzenia. Jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych rozegrała się bitwa o władzę nad niemieckimi siłami zbrojnymi. Zwycięzcą w tej walce był Adolf Hitler, który w lutym 1938 r. został naczelnym dowódcą sił zbrojnych. Wtedy też powstało Naczelne Dowództwo Sił Zbrojnych, Oberkommando der Wehrmacht (OKW). Była to nowa struktura, która zastąpiła ministerstwo wojny. Efektem przekształceń było pełne podporządkowanie führerowi i usunięcie z armii niewygodnych generałów.

Pomocnik Historyczny „Operacja Barbarossa” (100183) z dnia 14.06.2021; Barbarossa; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Wehrmacht i jego sojusznicy"
Reklama