Pomocnik Historyczny

Od kaisera do führera

Przyczyny powstania III Rzeszy

Delegacja niemiecka, z ministrem spraw zagranicznych Gustavem Stresemannem, na konferencję w Locarno, 5–16 października 1925 r. Delegacja niemiecka, z ministrem spraw zagranicznych Gustavem Stresemannem, na konferencję w Locarno, 5–16 października 1925 r. Forum
Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Krajobraz po kapitulacji. Niemiecka prawica oskarżała o klęskę w Wielkiej Wojnie (1914–18) siły polityczne, które wzięły rządy w tzw. Republice Weimarskiej (państwie, które powstało w 1918 r. po abdykacji cesarza Wilhelma II; oficjalnie nosiło nazwę Rzeszy Niemieckiej). Socjaldemokratów potępiano za to, że wraz z komunistami w rewolucyjnym akcie zdrady zadali walecznej i wciąż sprawnej armii „cios w plecy”; lewicowych liberałów i katolików z partii Centrum za to, że podpisali równe kapitulacji zawieszenie broni oraz – wspierając socjaldemokratów – „haniebny traktat wersalski”.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Niemców” (100186) z dnia 20.09.2021; Dzieje Niemców; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Od kaisera do führera"
Reklama