Pomocnik Historyczny

Wojny i traumy

Jak Niemcy radzą sobie ze swoją przeszłością? Oczami polskiego historyka

Niemiecki znaczek pocztowy wydany z okazji 350. rocznicy pokoju westfalskiego, 1998 r. Niemiecki znaczek pocztowy wydany z okazji 350. rocznicy pokoju westfalskiego, 1998 r. Forum
Na podsumowanie: Niemców rozliczenia z własną przeszłością – głos historyka polskiego.
12-letni Sebastian sprawdza wzrost grenadiera z tzw. Lange Kerls (długie chłopy), pruskiej elitarnej gwardii, której członkowie – zgodnie z żądaniem Fryderyka Wilhelma I – musieli mierzyć co najmniej 188 cm; rekonstrukcja historyczna na tle wejścia do siedziby doborowej jednostki z XVIII w., Poczdam, 2001 r.Reuters 12-letni Sebastian sprawdza wzrost grenadiera z tzw. Lange Kerls (długie chłopy), pruskiej elitarnej gwardii, której członkowie – zgodnie z żądaniem Fryderyka Wilhelma I – musieli mierzyć co najmniej 188 cm; rekonstrukcja historyczna na tle wejścia do siedziby doborowej jednostki z XVIII w., Poczdam, 2001 r.

Niemiecka katastrofa. Kiedy w połowie lat 40. XX w. Niemcy stanęły przed największą klęską w swoich dziejach, nestor ich historyków Friedrich Meinecke opublikował książkę „Niemiecka katastrofa” (1946). Odpowiedzialnością za dramat rozgrywający się na niemieckiej ziemi oskarżył militaryzmy pruski i niemiecki. Wzywał do radykalnego zerwania z ich gloryfikacją i opisywaniem zwycięskich wojen i kampanii. Politycznie wtórował mu późniejszy kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Konrad Adenauer, stwierdzając, że po 1945 r.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Niemców” (100186) z dnia 20.09.2021; Dzieje Niemców; s. 134
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojny i traumy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >