Pomocnik Historyczny

Edward VIII

Jako gubernator Bahamów w Domu Rządowym w Nassau, 1942 r. Jako gubernator Bahamów w Domu Rządowym w Nassau, 1942 r. Michael Ochs Archives / Getty Images
Edward VIII 1894–1972 król Wielkiej Brytanii i cesarz Indii w 1936. Playboy i celebryta. Zafascynowany nazizmem chciał zmienić brytyjską monarchię.
Edward, książę Walii (w środku), Louis Mountbatten (po prawej) i kapitan Metcalfe (po lewej) w strojach kulisów podczas podróży do Indii i Japonii, 1922 r.PA/EAST NEWS Edward, książę Walii (w środku), Louis Mountbatten (po prawej) i kapitan Metcalfe (po lewej) w strojach kulisów podczas podróży do Indii i Japonii, 1922 r.

Nieśmiały i sztywny. Najstarszy syn króla Jerzego V oraz niemieckiej arystokratki Marii Teck urodził się 23 czerwca 1894 r. jako Edward Albert Christian George Andrew Patrick David. Relacje między młodym księciem a rodzicami były dość skomplikowane i odcisnęły piętno na jego życiu. Sarah Bradford, autorka biografii jego brata, króla Jerzego VI, pisała, że książę był w dzieciństwie wstydliwy, nerwowy i nieśmiały wobec ojca. Jako człowiek dorosły sam wspominał, że miał niewielu przyjaciół i jeszcze mniej swobody: „Nigdy nie spotkałem Hucka Finna, który byłby w stanie przemienić sztywnego i nieśmiałego angielskiego księcia w Tomka Sawyera”. Dom, w którym wychowywano księcia, rządził się surowymi zasadami. Jerzy V – w odróżnieniu od rozpustnego dziadka Edwarda VII – był człowiekiem surowej moralności i jeszcze bardziej surowego wychowania.

W wieku 12 lat Edward wstąpił jako kadet do szkoły marynarki w Osborne House. Później przez trzy lata studiował na Oksfordzie, ale opuścił mury uczelni, nie uzyskawszy dyplomu. Kiedy wybuchła I wojna światowa, wstąpił do armii i skierowano go do Francji. Później wspominał, że na fali patriotycznego uniesienia chciał służyć na pierwszej linii, ale skutecznie go od tego odwiedziono. W zamian wizytował pole walki oraz szpitale, za co otrzymał Krzyż Wojskowy.

Playboy zauroczony Amerykanką. Edward miał chłopięcy wygląd i wątłą sylwetkę – wedle niepotwierdzonych plotek winę za to ponosiła wyjątkowo ostra świnka, jaką przebył w dzieciństwie. W erze gwałtownego rozwoju prasy blondwłosy, gładkolicy następca tronu cieszył się opinią playboya, zresztą dołożył wszelkich starań, by zasłużyć na tę sławę. Kochał jazz i wyśmienicie tańczył charlestona. W latach 20. po angielskim dworze zaczęły krążyć niepokojące plotki o jego kolejnych romansach – spotykał się m.

Pomocnik Historyczny „Windsorowie” (100189) z dnia 07.11.2021; Portrety dynastii; s. 36
Reklama