Pomocnik Historyczny

Edward VIII

Jako gubernator Bahamów w Domu Rządowym w Nassau, 1942 r. Jako gubernator Bahamów w Domu Rządowym w Nassau, 1942 r. Michael Ochs Archives / Getty Images
Edward VIII 1894–1972 król Wielkiej Brytanii i cesarz Indii w 1936. Playboy i celebryta. Zafascynowany nazizmem chciał zmienić brytyjską monarchię.
Edward, książę Walii (w środku), Louis Mountbatten (po prawej) i kapitan Metcalfe (po lewej) w strojach kulisów podczas podróży do Indii i Japonii, 1922 r.PA/EAST NEWS Edward, książę Walii (w środku), Louis Mountbatten (po prawej) i kapitan Metcalfe (po lewej) w strojach kulisów podczas podróży do Indii i Japonii, 1922 r.

Nieśmiały i sztywny. Najstarszy syn króla Jerzego V oraz niemieckiej arystokratki Marii Teck urodził się 23 czerwca 1894 r. jako Edward Albert Christian George Andrew Patrick David. Relacje między młodym księciem a rodzicami były dość skomplikowane i odcisnęły piętno na jego życiu. Sarah Bradford, autorka biografii jego brata, króla Jerzego VI, pisała, że książę był w dzieciństwie wstydliwy, nerwowy i nieśmiały wobec ojca. Jako człowiek dorosły sam wspominał, że miał niewielu przyjaciół i jeszcze mniej swobody: „Nigdy nie spotkałem Hucka Finna, który byłby w stanie przemienić sztywnego i nieśmiałego angielskiego księcia w Tomka Sawyera”.

Pomocnik Historyczny „Windsorowie” (100189) z dnia 07.11.2021; Portrety dynastii; s. 36
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?