Pomocnik Historyczny

Jerzy VI

Jerzy VI z żoną Elżbietą Bowes-Lyon w 25. rocznicę ślubu, 1948 r. Jerzy VI z żoną Elżbietą Bowes-Lyon w 25. rocznicę ślubu, 1948 r. Getty Images
Jerzy VI 1895–1952 król Wielkiej Brytanii i cesarz Indii od 1936. Neurotyczny jąkała, wyciągnął monarchię z kłopotów i pomógł Brytyjczykom wygrać drugą wojnę światową.
Z córką Elżbietą podczas pracy w zamku Windsor nad rządowymi dokumentami (dostarczanymi w widocznych na pierwszym planie czerwonych pudłach), 1942 r.Getty Images Z córką Elżbietą podczas pracy w zamku Windsor nad rządowymi dokumentami (dostarczanymi w widocznych na pierwszym planie czerwonych pudłach), 1942 r.

Brzemię dzieciństwa. Od dziecka był nieśmiały i marzył, by rozpłynąć się i zlać z tłem. Albert Frederick Arthur George ani nie chciał być władcą, ani się do tego nie nadawał. „Jakże ja nienawidzę być tym królem! Czasem podczas uroczystości chcę wstać i krzyczeć w niebogłosy!” – napisał tuż po wstąpieniu na tron.

Surowe wychowanie przez ojca Jerzego V, obojętność matki i sadyzm wieloletniej niani sprawiły, że był kłębkiem nerwów i cierpiał na uporczywe problemy gastryczne.

Pomocnik Historyczny „Windsorowie” (100189) z dnia 07.11.2021; Portrety dynastii; s. 40
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?