Pomocnik Historyczny

Karol

Karol książę Walii

W Szkocji, 2021 r. W Szkocji, 2021 r. PA / EAST NEWS
Karol ur. 1948 książę Walii, książę Edynburga. Jest najstarszym następcą tronu w dziejach Wielkiej Brytanii. Długo wzbudzał negatywne emocje poddanych, trzymających stronę jego żony Diany.

Żona z rodowodem. Ślub następcy brytyjskiego tronu księcia Walii Karola (właśc. Charlesa Philipa Arthura George’a) z Dianą Spencer 29 lipca 1981 r. oglądał niemal cały świat – poza mieszkańcami krajów komunistycznych. Wydawało się, że spełniają się bajkowe przepowiednie, a młoda para ma przed sobą wspaniałą przyszłość.

Diana urodziła się 1 lipca 1961 r. Jej ojciec John Spencer wywodził się z arystokratycznej rodziny o wielowiekowej historii. Frances z domu Roche, matka Diany, także była arystokratką. Przyszła księżna miała dwie starsze siostry, Sarah i Jane, a trzy lata po jej przyjściu na świat narodził się brat Charles. Rodzina Spencerów zajmowała rezydencję Park House w należącej do Elżbiety II posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk. Diana miała więc okazję jako dziecko bawić się z synami królowej Andrzejem i Edwardem. John Spencer wynajmował Park House od monarchini, ponieważ rezydencję Spencerów w Althorp zajmował jego ojciec, który zmarł w 1975 r. Dopiero wtedy Diana uzyskała tytuł lady jako córka lorda. Rok później John Spencer ożenił się z Raine McCorquodale, córką znanej autorki powieści romansowych Barbary Cartland. Jego nastoletnie dzieci, w tym Diana, nie polubiły macochy. Bez wątpienia ślady w ich psychice pozostawił burzliwy rozwód rodziców w 1969 r. Dzieci decyzją sądu pozostały z ojcem. (Kilkuletnią Dianę uchwyciła na portrecie polska malarka Aniela Pawlikowska, nie wiedząc, że maluje przyszłą matkę następcy tronu i ikonę stylu).

Diana Spencer z bratem Charlesem, 1968 r.PA/EAST NEWSDiana Spencer z bratem Charlesem, 1968 r.

Ale bez wykształcenia. Po etapie domowego nauczania przez nianię Diana trafiła do szkół z internatem. Nie radziła sobie jednak z nauką. Nie zdała egzaminów będących odpowiednikiem polskiej matury. Skończyła edukację jak wielu Brytyjczyków z klasy robotniczej w wieku 16 lat.

Pomocnik Historyczny „Windsorowie” (100189) z dnia 07.11.2021; Portrety dynastii; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Karol"
Reklama