Pomocnik Historyczny

Andrzej

Andrzej książę Yorku. Już nie raz bulwersował opinię publiczną

Jako skaut, 1968 r. Jako skaut, 1968 r. Gamma / Getty Images
Andrzej ur. 1960 książę Yorku. Zamieszany w aferę pedofilską, musiał wycofać się z życia publicznego.

Poważne oskarżenie. Książę Andrzej już nie raz bulwersował opinię publiczną. Było to jednak niczym w porównaniu z aferą, która od kilku lat nabiera rozmachu. Tym razem nie chodzi o arogancję, szemrane interesy czy grzeszki obyczajowe, lecz o przestępstwo i to wyjątkowo odrażające – pedofilię. Nazwisko księcia pojawiło się w kontekście śledztwa przeciwko amerykańskiemu finansiście i miliarderowi Jeffreyowi Epsteinowi, oskarżonemu o nakłanianie do prostytucji oraz molestowanie nieletnich. Książę zaprzeczał, jakoby miał cokolwiek wspólnego z Amerykaninem, lecz materiał dowodowy wskazywał na coś zupełnie innego. Samobójstwo Epsteina w 2019 r. zamknęło wprawdzie postępowanie w tej sprawie, lecz nadal toczy się śledztwo przeciw jego współpracownicy Ghislaine Maxwell. Wychodzą w nim na jaw kolejne fakty pogrążające księcia Yorku.

9 sierpnia 2021 r. grunt zapadł mu się pod nogami. Virginia Giuffre (dawniej Roberts), trzydziestokilkuletnia Amerykanka, złożyła w nowojorskim sądzie pozew, w którym zarzuciła księciu Andrzejowi, że wykorzystywał ją seksualnie, kiedy miała 17 lat. Domaga się odszkodowania za napaści na tle seksualnym oraz zniszczenie zdrowia psychicznego. Jeśli sąd uzna, że książę popełnił te czyny, będzie to go drogo kosztowało, i to nie tylko w wymiarze finansowym. Nie ulega bowiem wątpliwości, że tym razem ukochany syn królowej Elżbiety II podłożył pod brytyjski tron bombę, która solidnie nim zachwieje.

Nieznośne dziecko. Urodzony 16 lutego 1960 r. drugi syn królowej Elżbiety i Filipa, księcia Edynburga, jako dziecko stał bardzo blisko tronu. To on, gdyby księciu Karolowi przydarzyło się jakieś nieszczęście, miał zająć jego miejsce. Jednak sytuacja była zaledwie hipotetyczna, więc wymagano od niego znacznie mniej niż od pierworodnego i mógł cieszyć się całkiem dużą swobodą.

Pomocnik Historyczny „Windsorowie” (100189) z dnia 07.11.2021; Portrety dynastii; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Andrzej"
Reklama