Pomocnik Historyczny

Korona z kielnią

Korona z kielnią. Rodzina królewska i masoneria

Książę Walii Edward (późniejszy król Edward VII) jako wielki mistrz angielskich masonów; ilustracja z 1874 r. Książę Walii Edward (późniejszy król Edward VII) jako wielki mistrz angielskich masonów; ilustracja z 1874 r. BEW
Windsorowie w loży wolnomularskiej.

Demokratyzacja. Książę Filip, mąż Elżbiety II, należał do masonów. Po jego śmierci w 2021 r. w brytyjskim magazynie „Free Masons Today” ukazał się nekrolog. Czytamy w nim, że Filip rozpoczął masoński żywot w 1952 r., w wieku 31 lat. Wtedy został wprowadzony do Loży Marynarki Wojennej. Znany był z tego, że pojawiał się na jej posiedzeniach niezapowiedziany i do końca życia wspomagał setki projektów dobroczynnych. W tejże loży – informuje czasopismo – działało trzech brytyjskich monarchów: Edward VII, Edward VIII oraz Jerzy VI. Należał do niej także książę Jerzy (młodszy brat Edwarda VIII) oraz wiele osobistości: trzech kawalerów Krzyża Wiktorii, admirałowie, generałowie, pionierzy naukowych badań bieguna południowego, Ernest Shackleton i Robert Scott.

Mylne byłoby jednak wrażenie, że masoneria to dziś przede wszystkim członkowie elit. Współczesne wolnomularstwo na Wyspach skupia ok. 200 tys. osób – w tym kobiety, członkinie dwóch lóż żeńskich nazywane Lady Masons – ze wszystkich grup społecznych i zawodowych. To efekt demokracji, a zarazem kultury masowej. Brytyjscy masoni uruchomili też konto na Twitterze i otwarli dla zwiedzających podwoje swojej „centralnej świątyni” na Wyspach, czyli Freemasons’ Hali w Londynie, gdzie mieści się siedziba Zjednoczonej Wielkiej Loży Anglii. To miejsce jej spotkań i uroczystości z udziałem delegacji innych lóż w Zjednoczonym Królestwie. Statut, Book of Constitution z 1723 r., oraz oficjalne dokumenty są udostępnione publicznie podobnie jak twarze i nazwiska członków kierowniczych gremiów masońskich.

Wizerunek. A jednak masonerię wciąż otacza aura tajemniczości. To z jednej strony utrzymuje zainteresowanie ruchem wolnomularskim, z drugiej zmusza go do budowania pozytywnego wizerunku.

Pomocnik Historyczny „Windsorowie” (100189) z dnia 07.11.2021; Konteksty; s. 105
Oryginalny tytuł tekstu: "Korona z kielnią"
Reklama