Pomocnik Historyczny

„Ubierasz się jak łajdak!”

Trendsetterzy z tytułami

Fioletowy kostium z 2010 r. Fioletowy kostium z 2010 r. PA / EAST NEWS
Podążanie za nowinkami mody bywało przyczyną konfliktów.

Styl elżbietański. Ubiór królowej nie jest po prostu ubiorem – mawiała Margaret MacDonald, niania, a później główna garderobiana Elżbiety II. Nadążanie za modą lub choćby tylko interesowanie się nią – zdaniem konserwatywnej Szkotki – było poniżej królewskiej godności. Toteż do dziś królowa nie śledzi mody, poświęca jednak sporo uwagi swej garderobie i przykłada dużą wagę do własnego wizerunku.

Stawia na stroje ponadczasowe, mieszczańskie i raczej pozbawione finezji. Za to dostojne. W każdej sytuacji musi wyglądać perfekcyjnie. Dba o to od 2002 r. kolejna garderobiana, Angela Kelly. Ubiór monarchini jest krojony tak, by jej sylwetka – ma 162,5 cm – wyglądała na wyższą. Suknie i kostiumy szyte są z naturalnych tkanin dobranych kolorem i fakturą oraz – koniecznie! – odpornych na gniecenie. W obrąbek spódnic wszywa się ciężarki, żeby figlarny wiatr nie uniósł ich zbyt wysoko. W ostatnich latach królowa stawia na neonowe barwy. Mają one tę zaletę, że czynią ją widoczną w tłumie, a jednocześnie energetyczność kolorów odejmuje wiekowej kobiecie kilka ładnych lat.

Kapelusze – najczęściej od Fredericka Foxa i Simone Mirman oraz od 2014 r. od Rachel Trevor-Morgan – są niewysokie i nie nazbyt strojne, by nie przeszkadzały przy wysiadaniu z samochodu. Ich ronda nie mogą zasłaniać twarzy. Buty – na średnim półsłupku, zamawiane od dziesięcioleci w firmie Anello & Davide, przybierają kształt stopy królowej, nie tylko stojąc na prawidłach, ale przed założeniem są dodatkowo roznoszone przez osobę z personelu. Torebki, od Launer & Co – najchętniej modele diva i traviata – muszą komponować się z butami i strojem. Nieodzowne są też cieliste rajstopy i białe, czarne albo rude rękawiczki, od lat szyte przez Cornelia James Ltd.

Pomocnik Historyczny „Windsorowie” (100189) z dnia 07.11.2021; Konteksty; s. 122
Oryginalny tytuł tekstu: "„Ubierasz się jak łajdak!”"
Reklama