Pomocnik Historyczny

Eksperyment Henryka Józewskiego

Wojewoda wołyński Henryk Józewski i jego koncepcja polsko-ukraińskiej współpracy

Henryk Józewski na mównicy podczas manifestacji w Łucku (1935). Henryk Józewski na mównicy podczas manifestacji w Łucku (1935). Narodowe Archiwum Cyfrowe
Henryk Józewski w swoim gabinecie (lata 30.).Narodowe Archiwum Cyfrowe Henryk Józewski w swoim gabinecie (lata 30.).

Henryk Józewski był postacią nietuzinkową. Urodzony w 1892 r. w Kijowie, malarz, uczeń Jacka Malczewskiego, a zarazem działacz niepodległościowy i zastępca miejscowego komendanta tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej (1914–21). Podczas I wojny światowej i późniejszej wojny polsko-bolszewickiej z ramienia POW gromadził informacje, dowodził oddziałem partyzanckim i wydawał publikacje propagujące federację polsko-ukraińską. W kwietniu 1920 r. wszedł – jako wiceminister spraw wewnętrznych – w skład rządu Ukraińskiej Republiki Ludowej (1917–21). Po zajęciu Kijowa przez bolszewików wycofał się wraz z Symonem Petlurą do Polski.

Józewski aktywnie propagował federację polsko-ukraińską i opowiadał się za programem prometejskim. Zakładał on wspieranie przez Polskę wszelkich odśrodkowych tendencji narodowościowych na terenie Rosji sowieckiej. Obejmując w 1928 r. stanowisko wojewody wołyńskiego, zyskał okazję wcielenia części swoich pomysłów w życie. W jego zamyśle Wołyń miał być miejscem polsko-ukraińskiej współpracy, a zarazem ukraińskim Piemontem, czyli podstawą budowy niepodległego państwa nad Dnieprem ze stolicą w Kijowie. Wojewoda traktował politykę prowadzoną wobec Ukraińców na Wołyniu w szerszym kontekście międzynarodowym – w jego zamyśle ukraińska niepodległość miała być kluczowym czynnikiem w strategicznym planie osłabiania Rosji, poprzez oderwanie od niej tyle ziem ukraińskich, ile to tylko możliwe. Ambicją Józewskiego było odnowienie sojuszu polsko-ukraińskiego w duchu 1920 r. i przekierowanie niepodległościowych ambicji działaczy ukraińskich na wschód, na ziemie sowieckie, z dala od Galicji Wschodniej. Zdaniem wojewody ukraiński ruch narodowy – postawiony przed alternatywą: Rzeczpospolita albo Moskwa – w sposób naturalny będzie ciążył w kierunku Polski (m.

Pomocnik Historyczny „Polacy i Ukraińcy” (100190) z dnia 06.12.2021; Polacy i Ukraińcy; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Eksperyment Henryka Józewskiego"
Reklama