Pomocnik Historyczny

Od Nowego Jorku po San Francisco

Rozwój miast amerykańskich w XIX wieku

Panorama Saint Louis, bramy na amerykański Zachód; grafika z 1859 r. Panorama Saint Louis, bramy na amerykański Zachód; grafika z 1859 r. BEW
Dynamizm i charakter rozwoju Stanów Zjednoczonych w sposób najbardziej widowiskowy obrazują miasta, powstające w XIX w. licznie, ale często dosłownie z niczego, w szczerym polu.
Budowa wieżowca Flatiron (żelazko) u zbiegu Piątej Alei i Broadwayu w Nowym Jorku; fotografia z 1902 r.Getty Images Budowa wieżowca Flatiron (żelazko) u zbiegu Piątej Alei i Broadwayu w Nowym Jorku; fotografia z 1902 r.

Miasta portowe. Stany Zjednoczone wkraczały na arenę światową jako kraj wiejski. Przypomnijmy, że spis powszechny z 1790 r. wykazał, iż spośród blisko 4 mln mieszkańców nowego państwa zaledwie 5 proc. żyje w miastach, czyli ośrodkach powyżej 2,5 tys. mieszkańców. Przy europejskich metropoliach – milionowym Londynie czy sześciusettysięcznym Paryżu – trzydziestotysięczne Filadelfia i Nowy Jork wypadały bardzo mizernie. Zaledwie trzy inne miasta zamieszkiwało więcej niż 10 tys.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki wydanie II” (100192) z dnia 21.02.2022; USA. Narodziny potęgi; s. 118
Oryginalny tytuł tekstu: "Od Nowego Jorku po San Francisco"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >