Pomocnik Historyczny

Nuklearna suwerenność

Jak Francja stała się atomowym mocarstwem?

Frédéric Joliot-Curie (po lewej) przy pierwszym francuskim reaktorze atomowym Zoé, 1948 r. Frédéric Joliot-Curie (po lewej) przy pierwszym francuskim reaktorze atomowym Zoé, 1948 r. Getty Images
Fundament mocarstwa pierwszej kategorii.
Pracownik pierwszej francuskiej elektrowni jądrowej w Marcoule, 1954 r.Getty Images Pracownik pierwszej francuskiej elektrowni jądrowej w Marcoule, 1954 r.

Atom i pacyfiści. Zamysł pozyskania broni atomowej pojawił się we francuskim establishmencie polityczno-wojskowym niemal natychmiast po bojowym użyciu przez Amerykanów nowego, destrukcyjnego oręża. Był to jednakże w owym czasie tylko przejaw ożywianego ambicją myślenia życzeniowego. Na jego ziszczenie trzeba było niemal dwóch dekad. Już jednak w październiku 1945 r. powstała Komisja Energii Atomowej, na której czele stanął Frédéric Joliot-Curie. Wokół niego szybko zebrała się grupa najwybitniejszych francuskich fizyków i chemików, z których część dysponowała niebagatelnym przedwojennym dorobkiem naukowo-badawczym, ale i doświadczeniem przy realizacji alianckich projektów atomowych.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Francuzów” (100194) z dnia 04.04.2022; Dzieje Francuzów; s. 116
Oryginalny tytuł tekstu: "Nuklearna suwerenność"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >