Pomocnik Historyczny

Suplement. Paryż patrzy na Kijów

Paryż patrzy na Kijów

Prezydent Francji Emmanuel Macron (po prawej) z wizytą u prezydenta Rosji Władimira Putina, Moskwa, 7 lutego 2022 r. Prezydent Francji Emmanuel Macron (po prawej) z wizytą u prezydenta Rosji Władimira Putina, Moskwa, 7 lutego 2022 r. EAST NEWS
Tragiczny aneks do francuskiej polityki historycznej.

Historyczne więzy. Barbarzyński atak Władimira Putina na Ukrainę (24 lutego 2022 r.) poważnie wstrząsnął na ogół przyjaznym stosunkiem Francuzów do Rosji, która zwykle była dla Francji sojusznikiem i ważnym partnerem dialogu politycznego, współpracy gospodarczej i wzajemnej fascynacji kulturą. Oba kraje łączą bardzo silne więzi historyczne. Co ciekawe, klęska wyprawy Napoleona na Moskwę w 1812 r., wytracenie niemal całej Wielkiej Armii oraz kilkuletnia okupacja części terytorium Francji przez Rosjan nie zostawiły urazy w sercach Francuzów. W świadomości zbiorowej pozostaje raczej sojusz z 1892 r., którego śladem jest piękny most Aleksandra III w Paryżu i autentyczne braterstwo broni z pierwszej wojny światowej. Petersburg na pomoc Francji wysłał wtedy Rosyjski Korpus Ekspedycyjny, który bardzo się wykrwawił. W Paryżu jest stacja metra Stalingrad; nazwa ta nikomu nie przeszkadza, choć nawet w samej Rosji imię miasta zmieniono.

Wykształceni Francuzi wiedzą, że w historii Rosji zapisały się wielkie francuskie nazwiska, architekci, budowniczowie, prawnicy, artyści. Z drugiej strony, nawet zrewolucjonizowany Władimir Majakowski pisał: „Chciałbym żyć i umrzeć w Paryżu, gdyby nie było takiego kraju – Moskwy”. Alliance Française (istniejąca od 1883 r.) miała swoje oddziały aż w 13 miastach Rosji. Ukraina bardzo późno zaistniała w świadomości Francuzów: na przykład na uniwersytetach jest rusycystyka, specjaliści od ukraińskiego są w ogromnej mniejszości.

Duża część francuskich intelektualistów późno rozstała się mentalnie z ZSRR. Jean-Paul Sartre, który odgrywał rolę duchowego przewodnika społeczeństwa, wrócił z podróży z ZSRR w 1954 r., stwierdzając, że panuje tam całkowita wolność wypowiedzi; naśladował w tym jednego z najważniejszych pisarzy, Romaina Rollanda, który wcześniej twierdził, że kraj Józefa Stalina prowadzi program odnowy humanizmu.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Francuzów” (100194) z dnia 04.04.2022; Dzieje Francuzów; s. 146
Oryginalny tytuł tekstu: "Suplement. Paryż patrzy na Kijów"
Reklama