Pomocnik Historyczny

Z dalekiego kraju

Arctowski, Dobrowolski, Siedlecki

Henryk Arctowski, ok. 1897 r. Henryk Arctowski, ok. 1897 r. Forum
Patroni polskich stacji polarnych.

Henryk Arctowski (1871–1958)

Podróż życia. 16 sierpnia 1897 r. Henryk Arctowski wszedł w Antwerpii na pokład statku „Belgica” i rozpoczął podróż, która na zawsze zmieniła jego życie. Miesiąc wcześniej skończył 26 lat i mimo młodego wieku zdążył już opublikować kilkanaście artykułów w belgijskich czasopismach naukowych. Dotyczyły głównie geologii i chemii. Arctowski interesował się warunkami chemicznymi i fizycznymi powstawania minerałów, a potem skał. Kiedy w wieku 22 lat składał podanie o pracę na uniwersytecie w Liège, miał już za sobą studia na Sorbonie oraz w paryskiej politechnice École des Mines. Zmienił nazwisko z Artzt na Arctowski, aby podkreślić swoje polskie pochodzenie. Z Polski wyjechał jako kilkunastolatek, wysłany do szkoły w Liège przez rodzinę.

„Belgica” po wypłynięciu z Antwerpii skierowała się na południe. Jej celem była Antarktyda. Międzynarodowej wyprawie szefował jej inicjator – Adrien de Gerlache, młody oficer belgijskiej marynarki wojennej. To on dwa lata wcześniej zaproponował Arctowskiemu uczestnictwo w ekspedycji. Ten się zgodził, a następnie w ramach przygotowań do wyjazdu, podczas którego miał odpowiadać za badania glacjologiczne, oceanograficzne i meteorologiczne, odbył staże w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Tuż przed opuszczeniem Antwerpii zdążył jeszcze namówić na udział w wyprawie swojego kolegę Antoniego Bolesława Dobrowolskiego (o którym dalej).

Pod koniec stycznia 1898 r. „Belgica” wpłynęła na wody antarktyczne. Odkrywcy nazywali kolejne kawałki lądów. Nie mieli jednak żadnego polarnego doświadczenia i nie zdawali sobie sprawy, że przybyli o wiele za późno w te okolice. W połowie marca utknęli w lodzie, z którego udało im się cudem wyrwać dopiero rok później.

Pomocnik Historyczny „Bieguny Ziemi” (100196) z dnia 12.06.2022; Bieguny Ziemi; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Z dalekiego kraju"
Reklama