Pomocnik Historyczny

Cuda-niewidy

Miraże, zorze, białe noce

Efekty mirażu w rejonach arktycznych; ilustracja z książki „W środku lodu: słynne wyprawy na biegun północny (…) opowiedziane przez samych podróżników”, Mediolan, 1880 r. Efekty mirażu w rejonach arktycznych; ilustracja z książki „W środku lodu: słynne wyprawy na biegun północny (…) opowiedziane przez samych podróżników”, Mediolan, 1880 r. Getty Images
Polarne przygody światła i dźwięku.
Zorza polarna widziana z okolic góry Kirkjufell na zachodnim wybrzeżu Islandii, 2018 r.Getty Images Zorza polarna widziana z okolic góry Kirkjufell na zachodnim wybrzeżu Islandii, 2018 r.

Pogłosy. Na obszarach polarnych możemy zobaczyć i usłyszeć coś, czego nie doświadczymy w cieplejszych regionach globu. Odpowiadają za to specyficzne warunki meteorologiczne i właściwości atmosfery polarnej. Czekają na nas wspaniałe widowiska świetlne, ale też zwodnicze, niebezpieczne ułudy.

Zacznijmy od dźwięku. Polarnicy wędrujący przez lodowe pustynie Arktyki i Antarktyki ze zdziwieniem stwierdzali, że doskonale słyszą głos ludzi znajdujących się daleko od nich. Wynika to z tego, że fale akustyczne są inaczej zakrzywiane w przechłodzonym powietrzu, w którym jest dużo mikroskopijnych kryształków lodu, aniżeli w powietrzu na niższych szerokościach geograficznych.

Pomocnik Historyczny „Bieguny Ziemi” (100196) z dnia 12.06.2022; Bieguny Ziemi; s. 101
Oryginalny tytuł tekstu: "Cuda-niewidy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >