Pomocnik Historyczny

Chiny na mapie

Geografia Chin

Marek Sobczak / Polityka
Ta krótka ściągawka z geografii Chin pozwoli nam osłuchać się z pewnymi nazwami ważnymi także dla opowiedzenia historii Chińczyków.

DALEKIE CHINY. Zabrzmi trywialnie, ale dla porządku trzeba to ustalić: Chiny są państwem ogromnym, trzecim pod względem wielkości na świecie. Ich terytorium ustępuje tylko Rosji i Kanadzie, niewiele także całej Europie (licząc razem z europejską częścią Rosji). Trzy strefy klimatyczne, od śnieżnej i mroźnej Mandżurii, z tajgą na północy, aż po roślinność podzwrotnikową na południu, lasy deszczowe, pustynie na powierzchni jednej czwartej kraju, himalajskie lodowce, liczne łańcuchy górskie pokrywające prawie 60 proc. państwa, potężne rzeki, jeziora, kilka mórz, wyspy i wielkie niziny oraz aż 160 ponadmilionowych miast czynią Chiny miejscem równie różnorodnym jak Europa. Choć w Europie uważanym raczej za monolit.

Zanim w ostatnich latach eksplodował chiński boom gospodarczy, w Europie mało kto interesował się Chinami, bliżej jest nam do północnej Afryki, obu Ameryk, na Bliski Wschód i do Indii. O Chinach niewiele uczyły szkoły, także akcja bardzo niewielu powieści podróżniczych toczy się w Chinach, częściej bohaterowie z dzieciństwa przemierzali Czarny Ląd albo Dziki Zachód. Do poznania Chin nie zachęca także inne pismo, dla nas wyglądające nader tajemniczo. Efekt jest taki, że o kraju, w którym mieszka jedna piąta ludzkości, prawie nic nie wiemy.

Gdy więc Europejczycy z politowaniem przyglądają się wysiłkom Amerykanów próbujących przypomnieć sobie podstawy geografii Starego Kontynentu, sami – także ci bardzo dobrze wykształceni – mają nie lada kłopot z ustaleniem, czy np. Hunan to chińskie miasto (może nawet jedno z czterech o statusie miast wydzielonych), czy jedna z 22 prowincji albo któryś z 5 regionów autonomicznych lub 2 specjalnych regionów administracyjnych (patrz mapa)? W rzeczywistości Hunan jest południowochińską prowincją wielkości Białorusi, mieszka tam 67 mln osób, zatem tyle, co we Francji.

Pomocnik Historyczny „Historia Chińczyków wydanie II” (100198) z dnia 18.07.2022; Dzieje Chińczyków; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Chiny na mapie"
Reklama