Pomocnik Historyczny

Ciało jak państwo

Chińska medycyna

Praktyczne zastosowanie akupunktury. Rysunek współczesny. Praktyczne zastosowanie akupunktury. Rysunek współczesny. Corbis
Co prawda Chińczycy nigdy nie stworzyli spójnego kanonu procedur medycznych, ale holistyczne postrzeganie ciała ludzkiego uwiodło skupiony na szczególe Zachód.

W POSZUKIWANIU NIEŚMIERTELNOŚCI. Według Paula Unschulda, niemieckiego sinologa i badacza medycyny chińskiej, o kulturze i jej wartościach najwięcej mówi sposób reagowania na chorobę i widmo śmierci. W Chinach koniec życia napawał lękiem i robiono wszystko, by odsunąć go w czasie, zwłaszcza w przypadku cesarzy. Legendarny cesarz Huangdi, zwany Żółtym, któremu przypisuje się wynalezienie medycyny, znał ponoć sposób na życie wieczne. Pierwszy Cesarz Chin Qin Shihuangdi traktował tę legendę dosłownie i z lęku przed śmiercią rozesłał po cesarstwie ludzi, by znaleźli mu eliksir młodości.

Nic z tego nie wyszło, ale niedługo po jego śmierci zaczęło się kształtować nowe pojmowanie medycyny, oparte na filozofii konfucjańskiej, doświadczeniu lekarzy i systemie społecznym. Sporo mówi o nim powiedzenie, według którego lekarzom na dworze cesarskim nie płacono za leczenie władcy, tylko za to, by pozostawał w dobrym zdrowiu. Wysiłek medyków skupiał się na profilaktyce, promowaniu zdrowego trybu życia oraz na wykrywaniu pierwszych symptomów choroby.

AKUPUNKTURA I ZIOŁA. Przed zjednoczeniem cesarstwa w 221 r. p.n.e. lekarze wierzyli, że choroby są wywoływane przez duchy przodków, demony albo grzechy. Leczono zaklęciami, egzorcyzmami, a także ofiarami, które miały przekupić złe moce. Czarodzieje w sprawach leczenia radzili się duchów zmarłych, znachorzy stosowali napary i amulety, a egzorcyści wyganiali z ciał chorych demony, nakłuwając odpowiednie części ciała lub ogrzewając je. Te dwie ostatnie metody, już jako akupunktura i moksoterapia, zostały zgrabnie zaadaptowane przez rodzącą się w duchu konfucjańskim medycynę holistyczną.

W czasach trwających kilkaset lat wojen poprzedzających zjednoczenie wykształciły się dwa główne nurty uzdrawiania – konfucjańska medycyna-akupunktura oraz mające korzenie w tradycji taoistycznej leczenie ziołami.

Pomocnik Historyczny „Historia Chińczyków wydanie II” (100198) z dnia 18.07.2022; Dzieje Chińczyków; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciało jak państwo"
Reklama