Pomocnik Historyczny

Prolog. Reytan polski

Tadeusz Reytan wzorcem patriotyzmu

Jan Matejko, „Rejtan – Upadek Polski”, 1866 r. Józef Ignacy Kraszewski, któremu dzieło to bardzo się nie podobało, uważał je bowiem za „policzek Polsce dany”, miał powiedzieć malarzowi: „[Moskale] kupili żywych, mogą i malowanych [czyli obraz] kupić”. Jan Matejko, „Rejtan – Upadek Polski”, 1866 r. Józef Ignacy Kraszewski, któremu dzieło to bardzo się nie podobało, uważał je bowiem za „policzek Polsce dany”, miał powiedzieć malarzowi: „[Moskale] kupili żywych, mogą i malowanych [czyli obraz] kupić”. Forum
Jest Tadeusz Reytan (pisany też Rejtan), poseł ziemi nowogródzkiej na sejm w 1773 r., symbolem sprzeciwu wobec rozbioru państwa, utraty wolności przez Polskę, wzorcem patriotyzmu. W jakich okolicznościach polska pamięć historyczna obsadziła go w tej roli?

Dwa samobójstwa bohatera. Pisał Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”:

„Dalej w polskiej szacie
Siedzi Rejtan żałośny po wolności stracie,
W ręku trzyma nóż, ostrzem zwrócony do łona,
A przed nim leży »Fedon« i żywot Katona”.

Wszystko w tym mickiewiczowskim obrazie ostatnich chwil życia narodowego bohatera było niezgodne z prawdą historyczną. I okoliczności, i strój, i sposób odebrania sobie życia, i samobójcze narzędzie, i książki, które miał rzekomo przed samą śmiercią czytać.

Pomocnik Historyczny „Blizny po rozbiorach” (100199) z dnia 15.08.2022; Blizny po rozbiorach; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Prolog. Reytan polski"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >