Pomocnik Historyczny

Syn Karol III ur. 1948. Król Wielkiej Brytanii od 8 września 2022

W Szkocji, 2021 r. W Szkocji, 2021 r. PA / EAST NEWS
Był najstarszym następcą tronu w dziejach Wielkiej Brytanii. Rozpoczyna panowanie, mając 73 lata. Długo wzbudzał negatywne emocje poddanych, trzymających stronę jego żony Diany.

Następca niewyczekiwany. W oświadczeniu wydanym 8 września 2022 r. po śmierci Elżbiety II jej najstarszy syn napisał: Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Królewskiej Mości, to dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny chwila największego smutku”. Tron Wielkiej Brytanii po śmierci władcy automatycznie obejmuje pierwsza osoba w linii dziedziczenia, dlatego w nagłówku wystąpienia Karola (właśc. Charlesa Philipa Arthura George’a) znalazło się określenie „Jego Wysokość Król”.

Jako następca Elżbiety II nie cieszył się wielką sympatią, nikt nie wyczekiwał z niecierpliwością jego rządów. Brytyjczycy przez lata przyglądali się jego życiu osobistemu niczym operze mydlanej, w której odgrywał rolę złego bohatera. To zaciążyło na jego wizerunku.

Ślub Karola z Dianą Spencer 29 lipca 1981 r. śledził niemal cały świat. Wydawało się, że para ma przed sobą wspaniałą przyszłość

Diana urodziła się 1 lipca 1961 r. Jej ojciec John Spencer wywodził się z arystokratycznej rodziny o wielowiekowej historii. Frances z domu Roche, matka Diany, także była arystokratką. Przyszła księżna miała dwie starsze siostry, Sarah i Jane, a trzy lata po jej przyjściu na świat narodził się brat Charles. Rodzina Spencerów zajmowała rezydencję Park House w należącej do Elżbiety II posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk. Diana miała więc okazję jako dziecko bawić się z synami królowej Andrzejem i Edwardem. John Spencer wynajmował Park House od monarchini, ponieważ rezydencję Spencerów w Althorp zajmował jego ojciec, który zmarł w 1975 r. Dopiero wtedy Diana uzyskała tytuł lady jako córka lorda. Rok później John Spencer ożenił się z Raine McCorquodale, córką znanej autorki powieści romansowych Barbary Cartland. Jego nastoletnie dzieci, w tym Diana, nie polubiły macochy.

Pomocnik Historyczny „Królowa Świata 1926-2022” (100200) z dnia 12.09.2022; Linia dziedziczenia; s. 22
Reklama