Pomocnik Historyczny

„Piekielna harpija”

Ludwika Maria Gonzaga – żona dwóch królów

Portret przypisywany malarzowi flamandzkiemu Justusowi van Egmontowi. Portret przypisywany malarzowi flamandzkiemu Justusowi van Egmontowi. Zofia i Marek Bazak / East News
Ludwika Maria Gonzaga, żona dwóch Wazów na polskim tronie, odegrała znaczącą rolę polityczną, za co zapłaciła nienawiścią ze strony szlachty.

Imponujące koligacje. Rodzice od dziecka szykowali ją do niezwykłej roli. Karol Gonzaga, książę Nevers, wywodzący się z bizantyńskich Paleologów, i Katarzyna de Guise, z bocznej gałęzi dynastii panującej w Lotaryngii, postanowili, że ich najstarsza córka Maria otrzyma wspaniały posag kosztem dwóch młodszych sióstr, które przeznaczyli do życia zakonnego. Co prawda księżniczka urodzona w 1611 r. miała jeszcze trzech braci, ale to jej rodzicami chrzestnymi zostali Ludwik XIII i Maria Medycejska. Gdy dziewczynka skończyła 7 lat, umarła jej matka i opiekę nad nią przejęła siostra ojca, Katarzyna de Longueville. Dzięki ciotce Maria odebrała staranne wykształcenie – nauki pobierała razem z braćmi.

W czasie gdy księżniczka dorastała, jej ojciec wdał się w wojnę o sukcesję mantuańską (1628–31). Karol Gonzaga walczył o włoskie księstwa Mantui i Montferrat, a ona przeżywała pierwsze uniesienia miłosne. Wywołały one skandal na francuskim dworze, gdyż Maria zakochała się w Gastonie, księciu Orleańskim, bracie Ludwika XIII, który w tym czasie – wobec braku potomków króla – był oficjalnym następcą tronu. Choć książę odwzajemniał jej uczucia, Maria Medycejska zakazała mu żenić się ze swoją chrześnicą. Ta nie dała za wygraną. Snuła z ukochanym plany tajnego ślubu, za co zapłaciła uwięzieniem najpierw w twierdzy Vincennes, a następnie w klasztorze w Avenay, gdzie przebywały jej młodsze siostry. W tym samym czasie pojawiła się szansa, że zostanie polską królową: Władysław IV szukał innej niż Habsburżanka kandydatki na żonę, jednak rada senatu nie wyraziła zgody na związek z Francuzką, gdyż oznaczałoby to zmianę kierunku polityki zagranicznej państwa.

Triumfalny powrót. Po trzech latach Gonzaga opuściła klasztor i osiadła na prowincji – w zamku w Nevers nad Loarą, gdzie życie było znacznie tańsze niż w Paryżu.

Pomocnik Historyczny „Szwedzi na polskim tronie” (100202) z dnia 07.11.2022; Konteksty; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "„Piekielna harpija”"
Reklama