Pomocnik Historyczny

Drogi do odrodzenia

Drogi do odrodzenia Polski

„Legenda o koronie”, obraz Romana Kramsztyka namalowany na konkurs „Polska” zorganizowany przez warszawską Zachętę w 1916 r., podczas Wielkiej Wojny. „Legenda o koronie”, obraz Romana Kramsztyka namalowany na konkurs „Polska” zorganizowany przez warszawską Zachętę w 1916 r., podczas Wielkiej Wojny. Muzeum Narodowe w Warszawie
Składowe odzyskanej niepodległości.

Koniunktura. Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. było możliwe za sprawą niezwykłej koniunktury międzynarodowej: Niemcy i Rosja po raz ostatni były równie bezsilne mniej więcej trzysta lat wcześniej, Francja po raz pierwszy od czasów Napoleona oferowała coś więcej niż słowa otuchy, a na europejskiej scenie politycznej pojawił się Woodrow Wilson, jedyny przed Joe Bidenem amerykański prezydent zdecydowany bronić narodów Europy Środkowo-Wschodniej przed potężniejszymi sąsiadami.

W polskiej literaturze mocno trzyma się natomiast teza, że niepodległość Polacy zawdzięczali głównie sobie samym, a ściślej – swemu patriotyzmowi w kształcie, który narodził się już w XVIII w. i który miały umacniać kolejne przegrane powstania. Nie bierze ona, rzecz jasna, pod uwagę porównań z licznymi narodami, które w latach 1918–19 także dorobiły się własnej państwowości na gruzach imperium Habsburgów i Romanowów.

Odznaka pamiątkowa Pierwszej Kompanii Kadrowej, ustanowiona w 1924 r.ForumOdznaka pamiątkowa Pierwszej Kompanii Kadrowej, ustanowiona w 1924 r.

Wiąże się z tym ściśle kwestia rozprzestrzeniania się świadomości narodowej, przede wszystkim na wsi. U progu Wielkiej Wojny większość polskich chłopów zapewne uważała się już za Polaków, choć niekoniecznie wiązała się z tym chęć ponoszenia jakichś ofiar na rzecz ojczyzny; najbardziej problematycznie kwestia tej świadomości przedstawiała się w regionach etnicznie i religijnie mieszanych, a zarazem słabo zurbanizowanych, przede wszystkim na tzw. Kresach Wschodnich i Mazurach. W wiejskich społecznościach, często niepiśmiennych, tożsamość wyznaczała nieufność wobec dworu i miasta, a przede wszystkim wszelkich obcych, których wydarzenia lat 1914–21 miały przywiać w postaci żołnierzy i bandytów, uchodźców i żebraków, a także politycznych agitatorów.

Utopijne marzenie. Po powstaniu styczniowym (1863–64) idea zbrojnej walki o niepodległość praktycznie zamarła na półwiecze.

Pomocnik Historyczny „Dwie dekady II RP” (100205) z dnia 18.12.2022; Dwie dekady II RP; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Drogi do odrodzenia"
Reklama