Pomocnik Historyczny

„Ciszej nad tym grobem”

Powtórny uroczysty pogrzeb i upamiętnienia

Uroczysty pogrzeb w 2010 r. Uroczysty pogrzeb w 2010 r. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl
Powtórny pogrzeb astronoma.

Uroczysty pochówek. Szczątki uznane za należące do Mikołaja Kopernika – przebadane przez genetyków – pochowano uroczyście 22 maja 2010 r., w rocznicę śmierci astronoma. Obchodzono wówczas 750-lecie kapituły warmińskiej. „Kościół Warmiński jest dumny, że [Mikołaj Kopernik] pozostawił tu tak liczne ślady swojej pracowitości, pobożności, a przede wszystkim naukowego geniuszu”, mówił arcybiskup Wojciech Ziemba, zapraszając na uroczystości pogrzebowe.

Trwały trzy dni. Najpierw przeniesiono trumnę ze szczątkami z zamku w Olsztynie do tamtejszej bazyliki św. Jakuba, gdzie odprawiono mszę, by kolejnego dnia przewieźć ją w honorowej asyście do Fromborka przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno i Braniewo – miasta związane z działalnością słynnego na cały świat kanonika warmińskiego. Prasa rozpisywała się o tym: „Ludzie zatrzymywali kondukt, oddawali hołd, składali kwiaty, śpiewali – tak żegnali wielkiego astronoma”; „Ludzie na pogrzebach płaczą. My się cieszymy, że przypadł nam zaszczyt czuwania przy twojej trumnie”; „Mieszkańcy parafii przygotowali program poetycko-muzyczny zakończony »Bogurodzicą« do słów Juliusza Słowackiego. Była już noc, kiedy otoczyli trumnę, odmówili modlitwę i zaśpiewali Kopernikowi kołysankę do snu wiecznego”; „Atmosfera napięcia i oczekiwania wypełniała pięknie udekorowane wzgórze z monumentalną gotycką katedrą, otoczone tłumami ludzi i podekscytowanych dzieci z biało-czerwonymi chorągiewkami w rękach, pocztami sztandarowymi przygotowującymi się do rozłożenia swych proporców”.

Projekt satelity Copernicus programu Land Surface Temperature Monitoring (LSTM) Europejskiej Agencji Kosmicznej. Będzie mierzyć temperaturę powierzchni lądów.SPL/EAST NEWSProjekt satelity Copernicus programu Land Surface Temperature Monitoring (LSTM) Europejskiej Agencji Kosmicznej. Będzie mierzyć temperaturę powierzchni lądów.

Trzeciego dnia trumnę umieszczono w katedrze fromborskiej pod posadzką obok ołtarza Świętego Krzyża, gdzie w 2005 r.

Pomocnik Historyczny „Kopernik nieznany” (100209) z dnia 15.05.2023; Konteksty; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "„Ciszej nad tym grobem”"
Reklama