Polityczne salony lub przedpokoje
Polityczni reprezentanci wsi, od Mikołajczyka do Leppera
Stanisław Mikołajczyk. Należał do zupełnie innej generacji przywódców niż działacze ludowi okresu międzywojennego. Jako polityk ukształtował się nie w okresie zaborów, lecz już w niepodległej Polsce. W odróżnieniu od swoich poprzedników na stanowisku szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy w całości wywodzili się z dawnej Galicji, Stanisław Mikołajczyk (1901–66) urodził się w Westfalii, na terenie Cesarstwa Niemieckiego, w rodzinie emigrantów z Wielkopolski. Wrócił do kraju po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zdobył edukację (Uniwersytet Ludowy w Dalkach) i wziął udział w powstaniu wielkopolskim. Był w pełni tego słowa chłopem nowoczesnym: miał prawo jazdy i 20-hektarowe gospodarstwo rolne w Międzylesiu niedaleko Wągrowca. Skorzystał na reformach rolnych uchwalanych w latach 20., odkupując ziemię od Skarbu Państwa.
Karierę polityczną zaczynał od wielkopolskiego oddziału Związku Młodzieży Wiejskiej. Był posłem z ramienia PSL Piast, a od 1937 r. prezesem Stronnictwa Ludowego (zastąpił na tym stanowisku Macieja Rataja). Podczas drugiej wojny światowej był członkiem rządu RP na uchodźstwie we Francji, a później w Londynie. Po śmierci gen. Władysława Sikorskiego objął funkcję premiera. Szukał porozumienia z ZSRR w kwestii polskiej granicy wschodniej, a kiedy okazało się, że poniósł na tym polu porażkę, zrezygnował ze stanowiska. Mimo to później zdecydował się przyjąć tekę wicepremiera i ministra rolnictwa w popieranym przez sowietów Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej, co londyńska emigracja uznała za zdradę. Wierzył, że PSL cieszy się w kraju poparciem, które pozwoli konkurować z komunistami.
Kiedy w czerwcu 1945 r. wrócił do Polski, na lotnisku w Warszawie witały go tłumy. Pod jego przywództwem PSL – liczący ponad 600 tys.