Pomocnik Historyczny

Millard Fillmore (1800–74)

Na portrecie nieznanego artysty, 1843 r. Na portrecie nieznanego artysty, 1843 r. National Portrait Gallery
13. prezydent 1850–53, Partia Wigów.

Niepiśmienny biedak. Jego życie było spełnieniem amerykańskiego snu: dziecko biednych farmerów awansowało na najwyższe stanowisko w państwie. Historia oceniła go jednak bardzo surowo. Millard Fillmore uchodzi za prezydenta, który nie sprostał wyzwaniom swoich czasów. Urodził się w styczniu 1800 r. na niewielkiej farmie w stanie Nowy Jork. Był najstarszym z ośmiorga dzieci Nathaniela i Phoebe Fillmore’ów. Kiedy miejscowy sukiennik zaproponował im 30 dol., aby oddali mu Millarda jako pomocnika, zgodzili się, licząc, że syn zdobędzie w ten sposób zawód. Fillmore opowiadał później, że zmuszano go do pracy od rana do wieczora, a jego położenie nie różniło się wiele od sytuacji niewolnika. Po miesiącach harówki wykupił się od sukiennika i wrócił na rodzinną farmę.

Pisać i czytać nauczył się bardzo późno, pierwszy podręcznik zobaczył na oczy dopiero w wieku 17 lat, ale potem spędzał każdą wolną chwilę nad książkami. Jego ambicja zwróciła uwagę starszej o dwa lata nauczycielki Abigail Powers, która pożyczała mu książki i zachęcała do tego, by został prawnikiem. Oboje zbliżyli się do siebie i zaręczyli w 1819 r. Para wzięła ślub w 1826 r. Tymczasem Fillmore’owi dopisało szczęście. Napotkał na swojej drodze miejscowego sędziego, Waltera Wooda, który zatrudnił go w charakterze sekretarza w swojej kancelarii. Po jakimś czasie przeniósł się do Buffalo, gdzie w 1823 r. zdał egzamin prawniczy i mógł rozpocząć swoją praktykę.

Antymason. Pierwsze polityczne kroki stawiał jako członek Partii Antymasońskiej – duża część opinii publicznej traktowała wolnomularzy jako źródło wszelkiego zła. To z jej ramienia wybrano Fillmore’a do legislatury stanu Nowy Jork. Miał wszelkie zadatki na polityka: był wysoki, postawny i składnie się wysławiał.

Pomocnik Historyczny „Poczet prezydentów USA” (100226) z dnia 14.10.2024; Poczet Prezydentów; s. 38
Reklama