Marta Polny
Salon

Urok małych liczb

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

28 września 2021
Budynek chorzowskiej Villi Reden (proj. Maciej Franta) wkomponowano w istniejący na działce drzewostan. Budynek chorzowskiej Villi Reden (proj. Maciej Franta) wkomponowano w istniejący na działce drzewostan. Tomasz Zakrzewski
Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Graby o plisowanych listkach, rozwiane grzywy wierzb płaczących, a wiosną różowe confetti na rajskich jabłoniach. Park na Wzgórzu Redena w Chorzowie ma bogatą florę i prawie 7 hektarów powierzchni. Dodatkowo od wschodu łączy się z Parkiem Śląskim, jednym z największych w Europie. Wejście do zielonego kompleksu od ul. Lwowskiej znaczą dwie budowle: czarny drewniany kościółek z 1599 r. oraz czarna Villa Reden – ni to pawilon, ni galeriowiec z rozległymi tarasami, wspartymi na stalowych słupach. Projekt Macieja Franty to jedyna polska realizacja nagrodzona w tegorocznej edycji DNA Paris Design Awards. Konkurs jest wprawdzie młody, a w kategorii budynków mieszkalnych nagrodzono aż 15 obiektów z całego świata, ale jakość chorzowskiej architektury mówi sama za siebie. To sama lekkość – tarasy jakby wiszą nad ziemią. Zaokrąglenia dają pożądaną w tym przyrodniczym kontekście miękkość. Skalą budynek nie kłóci się z otoczeniem. I to w Villi Reden jest najbardziej nietypowe – mieści tylko osiem mieszkań. W kategorii „najmniejszy z najlepszych” apartamentowców zbudowanych po 1989 r. miałaby duże szanse na finał. Dlaczego takie miejsca do mieszkania to w Polsce rzadkość?

Szacunek dla kontekstu przyrodniczego to rodzaj gwarancji, że projekt jest wysokiej klasy; stare drzewa nadają arystokratyczny ton, ale bez zadęcia.serwisy prasowe firmSzacunek dla kontekstu przyrodniczego to rodzaj gwarancji, że projekt jest wysokiej klasy; stare drzewa nadają arystokratyczny ton, ale bez zadęcia.

Bez wyciskania

– Olbrzymią częścią procesu inwestycyjnego jest strona przygotowawcza. To najbardziej problemowy etap z punktu widzenia inwestora. Nie opłaca się mu zaczynać 10 małych apartamentowców, woli zrobić jeden większy temat. Logistyka jest wtedy zdecydowanie prostsza, niż gdyby ją rozbić na 10 podmiotów – tłumaczy architekt Maciej Franta. – W tym przypadku od początku priorytetem nie była liczba apartamentów, ale jakość architektury. I inwestor, i my byliśmy przekonani, że jakością zdobędziemy więcej niż maksymalizacją PUM-u. Osiem mieszkań to wynik działania przemyślanego i zgodnego z miejscowym planem zagospodarowania.

Olbrzymie tarasy są wykończone drewnem, światło słoneczne ma dostęp do wszystkich pomieszczeń.Tomasz ZakrzewskiOlbrzymie tarasy są wykończone drewnem, światło słoneczne ma dostęp do wszystkich pomieszczeń.

Wyciskanie PUM-u, czyli powierzchni użytkowej, jest zmorą naszego budownictwa mieszkaniowego. Im więcej PUM-u, tym większy zysk dewelopera i gorsze życie mieszkańców. Kameralny dom wielorodzinny bywa tego zaprzeczeniem: zamiast balkonów na jedną stopę ma szerokie tarasy, zamiast niedoświetlonych parapetów – przeskalowane okna z widokiem na zieleń lub miasto, zamiast anonimowości oferuje bliski kontakt z sąsiadami i integrującą ich przestrzeń wspólną. Jednak w kategorii „dostępny” przegrałby z kretesem. Według lokalnego portalu naszemiasto.pl wynajęcie 72 m2 w Villi Reden kosztuje 5 tys. złotych.

Marina III (proj. Major Architekci) na odrzańskiej wyspie – I nagroda w kategorii budynków wielorodzinnych  w konkursie Piękny Wrocław 2019.Patryk KuszMarina III (proj. Major Architekci) na odrzańskiej wyspie – I nagroda w kategorii budynków wielorodzinnych w konkursie Piękny Wrocław 2019.

Z duszą i atrium

Właśnie m.in. „przyjazną przestrzeń sąsiedzką” doceniło Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej w warszawskim Potocka House (proj. Pole Architekci). Ta przestrzeń to klatka schodowa z duszą i atrium, ale doświetlona od góry i „ciepło” wykończona w drewnie i mosiądzu. 28 mieszkań ma duże przeszklenia od podłogi do sufitu, a budynek jest dobrze skomunikowany z miastem.

Potocka House w Warszawie (proj. Pole Architekci) – nagroda SARP (edycja 2020) za najlepszy budynek mieszkalny wielorodzinny. Doceniono m.in. „twórczą interpretację zastanego kontekstu, kunszt twórczości architektonicznej, przyjazną przestrzeń sąsiedzką i autorskie detale wykończenia”.Jakub CertowiczPotocka House w Warszawie (proj. Pole Architekci) – nagroda SARP (edycja 2020) za najlepszy budynek mieszkalny wielorodzinny. Doceniono m.in. „twórczą interpretację zastanego kontekstu, kunszt twórczości architektonicznej, przyjazną przestrzeń sąsiedzką i autorskie detale wykończenia”.

Kameralna, wartościowa architektura lubi też wyjątkowe otoczenie. Tak jest w przypadku dwóch budynków (14 i 21 mieszkań) na wrocławskiej Wyspie Pomorskiej, których mieszkańcy mają bezpośredni dostęp do mariny na Odrze. Wejścia na wyspę pilnuje stary dąb, z okien widać barokowy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, a parkingi są poniżej poziomu wody, co było nie lada wyzwaniem dla konstruktora.

Olbrachta 24 – szachownica okien i rozrzeźbiona bryła apartamentowca (proj. Pole Architekci) na warszawskiej Woli odzwierciedla ciekawy rozkład mieszkań (jest ich 29) z antresolami i niestandardowo wysokimi salonami. Budowa ruszyła w listopadzie 2020 r.serwisy prasowe firmOlbrachta 24 – szachownica okien i rozrzeźbiona bryła apartamentowca (proj. Pole Architekci) na warszawskiej Woli odzwierciedla ciekawy rozkład mieszkań (jest ich 29) z antresolami i niestandardowo wysokimi salonami. Budowa ruszyła w listopadzie 2020 r.

– Całe „wnętrze” budynku, tzn. strop oraz szklane ściany, zawieszone jest na prefabrykowanej betonowej kracie, która stanowi jednocześnie szlachetną elewację budynku. Aby nie naruszyć struktury korzennej 200-letniego dębu, dojazd do budynku posadowiony jest na palach. Rozwiązanie sprawdziło się, drzewo żyje i prezentuje się bardzo dobrze – mówi Aleksandra Major z pracowni Major Architekci, odpowiedzialnej za projekt apartamentowców.

Topiel N°18 (proj. WWAA) dzięki usługom i sklepom na parterze ożywia ulicę warszawskiego Powiśla.Jakub CertowiczTopiel N°18 (proj. WWAA) dzięki usługom i sklepom na parterze ożywia ulicę warszawskiego Powiśla.

Ogrody Graua (proj. pracownia Zbigniewa Maćkowa) we Wrocławiu to rewitalizacja i adaptacja na mieszkania neogotyckiego pałacyku. Dwie kostki obok niego nawiązują do zabytku wysokością i linią zabudowy, dopełniając ten zespół apartamentowców z 2020 r.serwisy prasowe firmOgrody Graua (proj. pracownia Zbigniewa Maćkowa) we Wrocławiu to rewitalizacja i adaptacja na mieszkania neogotyckiego pałacyku. Dwie kostki obok niego nawiązują do zabytku wysokością i linią zabudowy, dopełniając ten zespół apartamentowców z 2020 r.

Nie tylko tlen

Szacunek dla kontekstu przyrodniczego to rodzaj gwarancji, że projekt jest wysokiej klasy: stare drzewa to nie tylko cień, tlen i chłód, ale też arystokratyczny ton (bez wielkopańskiego zadęcia). W Ogrodach Graua (proj. wrocławskiej pracowni Zbigniewa Maćkowa) zachowano starodrzew i wyremontowano neogotycki pałacyk z ozdobną wieżyczką (proj. Alberta Graua z 1884 r.). Kiedyś mieścił zakład opieki Fundacji Heimannów, potem poradnię zdrowia psychicznego, dzisiaj luksusowe mieszkania. W całym kompleksie są trzy budynki i 57 mieszkań, z czego osiem „stylowych” w pałacyku. Do tego klub dla mieszkańców oraz zrekultywowany park – niestety tylko do prywatnego użytku. Bo kameralność i ekskluzywność chętnie idą w parze. Czasem jednak ta pierwsza musi ustąpić drugiej. Butikowa realizacja WWAA, Topiel N°18 na warszawskim Powiślu, mieszkań ma sporo – aż 52. Ale okna wychodzą na park, mieszkańcy dysponują pokojem spotkań i strefą aktywnego wypoczynku. – Inspirację dla nas stanowił wysoki standard architektury Powiśla, pamiętającej jeszcze czasy przedwojenne: zaokrąglone rogi, kręcone klatki schodowe zapewniające dostęp do tarasów użytkowych na dachach, detale z wylewanych elementów lastryko na fasadach i we wnętrzach – podkreślają architekci z WWAA. Budynek skrzy się w słońcu zachodzącym nad skarpą. To anodowane aluminium stolarki okiennej i złote „pierścionki” z blachy stopowej tak odbijają światło. Na razie stonowano je ciemnymi i jasnymi prefabrykatami – betonowymi z widocznym kruszywem, ale z czasem tę jubilerską szkatułkę uszlachetni patyna.

Apartamentowce Plażowa w Gdyni (proj. BJK Architekci) niską zabudową dostosowują się do nadmorskiego krajobrazu.serwisy prasowe firmApartamentowce Plażowa w Gdyni (proj. BJK Architekci) niską zabudową dostosowują się do nadmorskiego krajobrazu.

Raport Otodom i SWPS Innowacje

Szczęśliwszy dom

Pandemia sprawiła, że Polacy zaczęli myśleć o poprawie warunków mieszkaniowych. Część rodaków już mieszka w nowym domu, inni przeprowadzą się wkrótce.

  • W ostatnich kilkunastu miesiącach adres zmieniło 12% Polaków, 15% myśli o przeprowadzce, a 6% szuka nieruchomości aktywnie.
  • Głównymi motywatorami do zmiany lokum są: chęć powiększenia przestrzeni mieszkalnej – dla 29% ankietowanych, potrzeba kontaktu z naturą – 17%, zmiana stylu życia na zdrowszy, aktywniejszy – 16%.
  • Mimo że najczęściej deklarowanym powodem przeprowadzki jest zwiększenie metrażu, wybór pada zwykle na mieszkania o podobnej powierzchni. Żeby w nowym miejscu poczuć się szczęśliwszym, wystarczyły: lepszy rozkład pomieszczeń, balkon, widok z okna, zielona, bezpieczna i dobrze skomunikowana z centrum okolica.
  • 23% badanych zdecydowało się na mniej radykalną zmianę, czyli remont. I już to sprawiło, że zyskali poczucie większej kontroli nad przestrzenią i swoim życiem. Remont wprowadził bowiem bardziej funkcjonalną, wygodniejszą organizację powierzchni mieszkalnej.

Pełna treść raportu Otodom i SWPS:

bit.ly/szczesliwy_dom

Partnerem wydania jest Otodom

Salon 8/2021 (100187) z dnia 27.09.2021; Życie w architekturze; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Urok małych liczb"
  • magazyn Salon

Marta Polny

Reklama
POLITYKA
Prenumerata Inpost Subskrypcja
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

wydanie polityka
wydanie polityka
wydanie specjalne
wydanie specjalne
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar wiedza i życie
wydanie pulsar wiedza i życie
  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla subskrybentów
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy
  • Ustawienia cookie

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Aplikacja dla zabieganych z newsami ze świata nauki, technologii i kultury.
  • Pulsar
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.