Jacek Wierus
Head of ESG w Wienerberger
W listopadzie 2020 r. grupa Wienerberger przyjęła strategię zrównoważonego rozwoju dla wszystkich swoich spółek. Opiera się na 3 filarach: obniżeniu emisyjności produkcji, wsparciu gospodarki obiegu zamkniętego surowców i rozwoju bioróżnorodności. Wśród podstawowych celów jest redukcja emisji CO2 – do 2050 r. powinniśmy osiągnąć neutralną emisyjność. Już w tym roku 80 proc. energii elektrycznej zakontraktujemy z OZE, a od przyszłego – 100 proc. Wszystkie ceramiczne produkty Wienerberger nadają się do ponownego wykorzystania lub recyklingu. Poprzez właściwości ceramiki – trwałość, niezmienność parametrów w czasie, a także wykorzystanie nowoczesnych technologii zapewniamy wysoką jakość produktów oraz długą żywotność i wartość budynków, które z nich powstają. To oznacza mniej remontów wiążących się z dodatkową emisją CO2 (produkcja nowych materiałów, transport, utylizacja starych).
Dbamy o przyrodę w miejscach wydobycia. Korzystamy z zasobów zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych, ograniczając konieczność transportu. Kopalnie podlegają rekultywacji – po zakończeniu eksploatacji obszary te zwracamy naturze. Do 2023 r. na terenach należących do firmy zostanie wdrożony plan rozwoju bioróżnorodności.
Wierzymy, że nasze rozwiązania ceramiczne, trwałe i estetyczne, sprawdzające się w każdym klimacie i wspierające energooszczędność, są stworzone dla architektury. Wspieramy projekty, za którymi stoi troska o potrzeby człowieka, ale w ścisłym związku z dbałością o środowisko. Od lat promujemy taką architekturę w ramach międzynarodowego konkursu Wienerberger Brick Award (od 2013 r. ma też polską edycję). Konkurs docenia przede wszystkim architekturę – zastosowanie ceramiki Wienerberger nie jest warunkiem udziału w nim.