Biblioteka Narodowa w Warszawie
Przebudowa czytelń ikony powojennej warszawskiej architektury (proj. arch. S. Fijałkowskiego) trwała łącznie 7 lat, licząc od konkursu wygranego przez Konior Studio i SOKKA. – Udało nam się uwspółcześnić modernizm, podeszliśmy do niego z szacunkiem, ale bez kompleksów. To było wyjątkowe wyzwanie ze względu na mój ambiwalentny stosunek do tego okresu.
Dzięki zróżnicowaniu stref za pomocą skali i materiałów, powstały przyjazne wnętrza, w których można się odnaleźć w sposób intuicyjny. Atutem tego miejsca jest przenikanie się przestrzeni poświęconych książkom z zielenią na dziedzińcach i w parku. Największe atrium przykryliśmy szklanym dachem, tworząc rodzaj wewnętrznej agory w centrum budynku. Pozostałe patia przekształciliśmy w ogrody, które wiosną zakwitną – mówi architekt Tomasz Konior.
Planetarium Śląskie w Chorzowie
Największe i najstarsze planetarium w Polsce (z 1955 r., wg projektu arch. Z. Solawy) przeszło modernizację i rozbudowę. – Zrobiliśmy wszystko, by przywrócić dawny blask budynkowi, ale też pokazać w nim ślad czasu. To rodzaj „pałacu dla ludu”, którego stiuki, mozaiki i lastryko potraktowaliśmy po konserwatorsku.
W nowej części nie chcieliśmy odtwarzać historii. Surowe, minimalistyczne środki odróżniają ją od głównego obiektu. Stosując aluminium i beton, obecne też na zewnątrz, zadbaliśmy o przenikanie się przestrzeni – opowiada Joanna Kapturczak z Consultor Architekci.
Bistro Syrena Irena w Warszawie
Pierogarnia powstała w dawnym Domu Turysty z 1955 r.– Gdy dołączaliśmy do projektu, jego koncepcja graficzna od Mamastudio była już znana. Podążyliśmy za jej beztroską energią. Chcieliśmy nieszablonowo pokazać lokalną tożsamość.
Pomogła postać patronki, syreny o dwóch obliczach: dziennym, barowym i nocnym, rozrywkowym. Mamy geometryczne odwołania do łusek i fal oraz do lat 60. XX w. w postaci mozaiki, lastryko, neonów. Powagę historycznych detali przełamują reliefy, wycinanki, naścienna aplikacja z obrazem H. J. Drapera „Odyseusz i syreny” – mówi architektka Karolina Tunajek z Projekt Praga.
Hotel Warszauer w Krakowie
Nieduży, 10-cio pokojowy hotel na Kazimierzu powstał w plombie wciśniętej między dwa historyczne budynki (proj. pracownia INDO Architekci). Autorką aranżacji wnętrz jest właścicielka hotelu, Marta Gajewska-Sąsiadek. – Myślą przewodnią był tu eklektyzm. Łącząc różne style i formy, unikając trendów, chciałam stworzyć ponadczasową przestrzeń, która będzie wyglądała dobrze dziś i za 10 lat. Coś klasycznego z nowoczesnym twistem.
Nawet w najlepszych hotelach pokoje są często bardzo podobne i nie ma w nich designerskich mebli. U nas w każdym jest tego typu perełka. Swoje miejsce znalazł tu również polski design wysokiej jakości, który nie odstaje od produktów światowych marek. Skromna kubatura budynku narzuciła nam przytulny, domowy klimat wnętrz. Takie też mamy hasło: twój dom w podróży – podkreśla właścicielka hotelu.
Szkoła Ukraińska w Warszawie
Powstała dla 300 dzieci z Ukrainy na jednym z pięter biurowca myhive (z inicjatywy Magdy Garncarek, w ramach akcji „Otwieramy szkoły”), aby umożliwić uczniom, których wojna wygnała z kraju, kontynuowanie nauki wg ukraińskiego programu nauczania. – To był wielki zryw społeczny. 200 wolontariuszy. Sama stałam na drabinie i malowałam ściany.
Projekt realizowaliśmy niemal wyłącznie z darów, włączyło się wiele firm – mówi architektka Dorota Sibińska z xystudio. – Architektura pomocowa jest na ogół dość uboga, jeśli chodzi o estetykę. Nam zależało na tym, by ukraińska szkoła w Warszawie nie odbiegała od innych przestrzeni, które projektujemy dla dzieci. Jest więc ona nie tylko ładna, ale też zgodna z wszystkimi zasadami tworzenia takich placówek. Robiliśmy to tak, jakbyśmy mieli tam posłać własne dzieci – podsumowuje.
***
* Do finału Nagrody Specjalnej Magazynu Salon przeszły obiekty, które otrzymały największą liczbę zgłoszeń nadesłanych przez ekspertów magazynu. Nominacje do nagrody były bezpłatne.
Laureata Nagrody Specjalnej Magazynu SALON wybierze jury w składzie:
Anna Lorens – architektka, projektantka wnętrz i produktu, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, laureatka pierwszej edycji Konkursu TEORIA Fundacji im. Stefana Kuryłowicza; Hubert Trammer – architekt, nauczyciel, publicysta. Od marca 2021 roku uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu. Sędzia konkursów architektonicznych Polsce i za granicą. Ekspert nominujący w edycjach 2015, 2019 i 2022 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwig Miesa van der Rohe; Maciej Franta – architekt, założyciel pracowni architektonicznej Franta Group Architects, na liście 40 under 40 (40 najbardziej obiecujących europejskich architektów, którzy nie ukończyli 40. roku życia) w 2022 r.; Mikołaj Wierszyłłowski – projektant produktu i architekt wnętrz. Prowadzi w Poznaniu studio Wierszyłłowski i Projektanci. Prezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych; Kuba Szczęsny – ma doświadczenie w projektach ze skraju architektury, sztuki i dizajnu. Interesuje go prowokowanie ludzi do interakcji dlatego często pracuje w przestrzeniach publicznych, od Polski po Australię. Współtworzył Grupę Projektową Centrala i markę domów prefabrykowanych Simple House. Prowadzi pracownię projektową DS1 na studiach magisterskich ASK na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest pierwszym polskim architektem, którego projekt, Dom Kereta, znalazł się w kolekcji stałej MoMA w Nowym Jorku; Łukasz Błoński – dyrektor handlowy marki FOX DEKORATOR; Małgorzata Tomczyk – twórczyni i redaktor prowadząca magazynu Salon, wydania specjalnego Polityki o architekturze, designie i sztuce.
Dziękujemy wszystkim nominującym do Nagrody Specjalnej Magazynu SALON:
Jakub Stojałowski, Ideisto; Monika Tokarska, Spółdzielnia PR; Maja Mozga Górecka, dziennikarka, krytyczka wnętrz; Robert Fąfrowicz, Lubię ładnie; Piotr Majewski, MWH ARCHITEKCI; Anna Pydo, TATEMONO; Krzysztof Pydo, Kuryłowicz&Accociates; Bartosz Haduch, NArchitekTURA; Radosław Skalski, KREATIVA; Roland Stańczyk, RS STUDIO PROJEKTOWE; Justyna Smolec, Justyna Smolec Architektura & Design; Jan Sikora, Sikora Wnętrza; Tomasz Malkowski, architekt; Maria Tyniec, architektka wnętrz; Bartek Bajon, PL.architekci; Marek Łańcucki, MAARTE; Maciej Franta, Frantagroup Architects; Piotr Kalinowski, MIXD; Robert Konieczny, KWK PROMES Robert Konieczny; Andrzej Tomasz Rudkiewicz, TAR Design; Rafał Darski, Recamiere; Dorota Sibińska, XY studio; Anna Muszyńska-Starak, Fundacja Rodziny Staraków; Joanna Kulczyńska-Dołowy, Kulczyński Architekt; Bogusław Barnaś, BXB studio; Oskar Zięta, Zieta Prozessdesign; Ula Brzozowska-Majdecka, architektka wnętrz.