Biblioteka Narodowa w Warszawie
Przebudowa czytelń ikony powojennej warszawskiej architektury (proj. arch. S. Fijałkowskiego) trwała łącznie 7 lat, licząc od konkursu wygranego przez Konior Studio i SOKKA. – Udało nam się uwspółcześnić modernizm, podeszliśmy do niego z szacunkiem, ale bez kompleksów. To było wyjątkowe wyzwanie ze względu na mój ambiwalentny stosunek do tego okresu.
Dzięki zróżnicowaniu stref za pomocą skali i materiałów, powstały przyjazne wnętrza, w których można się odnaleźć w sposób intuicyjny. Atutem tego miejsca jest przenikanie się przestrzeni poświęconych książkom z zielenią na dziedzińcach i w parku. Największe atrium przykryliśmy szklanym dachem, tworząc rodzaj wewnętrznej agory w centrum budynku. Pozostałe patia przekształciliśmy w ogrody, które wiosną zakwitną – mówi architekt Tomasz Konior.
Planetarium Śląskie w Chorzowie
Największe i najstarsze planetarium w Polsce (z 1955 r., wg projektu arch. Z. Solawy) przeszło modernizację i rozbudowę. – Zrobiliśmy wszystko, by przywrócić dawny blask budynkowi, ale też pokazać w nim ślad czasu. To rodzaj „pałacu dla ludu”, którego stiuki, mozaiki i lastryko potraktowaliśmy po konserwatorsku.
W nowej części nie chcieliśmy odtwarzać historii. Surowe, minimalistyczne środki odróżniają ją od głównego obiektu. Stosując aluminium i beton, obecne też na zewnątrz, zadbaliśmy o przenikanie się przestrzeni – opowiada Joanna Kapturczak z Consultor Architekci.
Bistro Syrena Irena w Warszawie
Pierogarnia powstała w dawnym Domu Turysty z 1955 r.– Gdy dołączaliśmy do projektu, jego koncepcja graficzna od Mamastudio była już znana. Podążyliśmy za jej beztroską energią.