Aktualności

Dla ochłody

Chłodzenie optymalne

Mitsubishi Electric, linia Diamond – klimatyzatory mają najwyższą klasę energetyczną A+++ w trybach chłodzenia i grzania, bezstopniową regulację mocy, filtr plazmowy eliminujący wirusy i bakterie. Urządzenia cechuje wyjątkowo cicha praca (19–36 dB). Mitsubishi Electric, linia Diamond – klimatyzatory mają najwyższą klasę energetyczną A+++ w trybach chłodzenia i grzania, bezstopniową regulację mocy, filtr plazmowy eliminujący wirusy i bakterie. Urządzenia cechuje wyjątkowo cicha praca (19–36 dB). serwisy prasowe firmq
Spędzamy dziś około 90 proc. czasu w zamkniętych pomieszczeniach, głównie w domu. I zaczęliśmy baczniejszą uwagę zwracać nie tylko na jego funkcjonalne urządzenie. Ważniejsza niż kiedykolwiek stała się jakość powietrza.

Ponoć lato nas zaskoczy. Będą dni skrajnie upalne, niektóre przyniosą gwałtowne ochłodzenie, inne ulewę. Nowoczesne klimatyzatory pozwolą nam nie odczuwać skutków pogodowych anomalii. W skwar zapewnią przyjemny chłód, w chłodne wieczory ogrzeją. Ponadto usuną z wnętrza mikropyły i chorobotwórcze drobnoustroje. Słowem zadbają o optymalne dla samopoczucia i zdrowia parametry powietrza.

Ciepło, zimno, zdrowo

– Klimatyzacja w domach i mieszkaniach jest coraz bardziej popularna, a w przypadku wznoszenia nowych budynków staje się standardem, jej koszt stanowi niewielki procent inwestycji – mówi Dorota Seweryniak, Marketing Manager Mitsubishi Electric. – Zaczynamy traktować klimatyzator niczym lodówkę lub pralkę, jako niezbędne AGD. Doceniamy ich funkcję grzewczą, ważną zwłaszcza w okresach przejściowych.

Najlepiej funkcjonujemy w temperaturze 21–23°C. I taką powinien zapewnić w mieszkaniu klimatyzator, bez względu na tę panującą na zewnątrz. Modele wysokiej klasy potrafią efektywnie chłodzić przy 50°C, a grzać przy niższych niż minus 20°C. Szukając jednostki o takich możliwościach, sprawdzajmy tzw. współczynnik sezonowej efektywności chłodzenia SEER (im wyższy, tym lepiej) i grzania – SCOP. W modelach Etherea Panasonica wynoszą one odpowiednio 9,5 i 5,2.

1. LG Deluxe, Dual Inverter z gwarancją na 10 lat. 2. Fujitsu Keta, moduł Wi-Fi, automatyczna regulacja mocy nawiewu, ekologiczny czynnik chłodniczy R32.  3. Samsung WindFree, filtr PM1.0. 4. Panasonic Etherea, klasa A+++ w trybie grzania i chłodzenia, z technologią nanoeX.serwisy prasowe firm, model KETA – Klima-Therm/FUJITSU1. LG Deluxe, Dual Inverter z gwarancją na 10 lat. 2. Fujitsu Keta, moduł Wi-Fi, automatyczna regulacja mocy nawiewu, ekologiczny czynnik chłodniczy R32. 3. Samsung WindFree, filtr PM1.0. 4. Panasonic Etherea, klasa A+++ w trybie grzania i chłodzenia, z technologią nanoeX.

Zdecydowana większość mieszczuchów oddycha powietrzem, w którym poziom zanieczyszczeń przekracza normy określone przez WHO. W usuwaniu niepożądanych substancji też pomogą klimatyzatory. Czułe filtry poradzą sobie z pyłkami, kurzem, bakteriami. Nawet groźnymi nanocząsteczkami. Choć miewają ledwie jedną milionową milimetra, mogą pustoszyć zdrowie. Zabójczą ich dawką są spaliny, ale produkują je też np. drukarki.

Do uporania się z PM1,0 (pył zawieszony o masie 1 mikrograma) LG wykorzystuje jony. W Dualcool magnetyczny filtr wychwytuje cząsteczki, a dyfuzor jonów je eliminuje. Kolejne wyzwanie to PM2,5 – według WHO najbardziej szkodliwe dla człowieka zanieczyszczenia (o średnicy do 2,5 mikrometra), którego stężenie w Polsce jest przekraczane dwukrotnie.

– Najnowsze modele, jak te produkcji Mitsubishi Electric, są wyposażone w filtry eliminujące alergeny, drobnoustroje, pleśnie, zarodniki grzybów, a także kurz i pyły PM2,5, czyli m.in. cząstki składowe smogu – zapewnia Dorota Seweryniak. To dzięki technologii filtracji Plasma Quad Plus (silne pole elektrostatyczne absorbuje cząsteczki). Ta technologia neutralizuje także wirusa SARS-CoV-2.

AUX, J-Smart Art – technologia EVI zapewnia niezawodne chłodzenie  nawet przy 60°C na zewnątrz, a ogrzewanie przy minus 20°C. Do tego efektowny design.serwisy prasowe firmAUX, J-Smart Art – technologia EVI zapewnia niezawodne chłodzenie nawet przy 60°C na zewnątrz, a ogrzewanie przy minus 20°C. Do tego efektowny design.

Modele LG (Deluxe i Artcool Mirror) wyposażono w system UV LED – UVnano, który za pomocą promieni UV rozprawia się z mikroorganizmami. Inne firmy (np. Gree) zadanie to powierzyły jonizatorom plazmowym, które działają jak sterylizatory. Etherea Panasonica wykorzystuje technologię nanoeX. „Produkuje” ona rodniki hydroksylowe (OH), które hamują rozwój zanieczyszczeń, wirusów.

Ważna jest czystość wnętrza jednostki, a więc funkcje typu Auto Cleaning. W modelu Deluxe LG wykorzystuje UVnano – światło ultrafioletowe usuwa 99,99% bakterii i sprawia, że wentylator zawsze generuje czysty powiew.

Inteligentnie

– Wysokiej klasy klimatyzatory dbają też o inteligentny nawiew – mówi Dorota Seweryniak. – Modele Diamond od Mitsubishi Electric są wyposażone w czujnik 3D i-see, skanuje on pomieszczenie, ustala położenie osób, po czym nawiew przyjmuje taki kierunek, by nikt nie odczuwał nieprzyjemnego chłodu np. na karku. Funkcja Double Vane utworzy nawet indywidualnie klimatyzowane strefy w jednym wnętrzu.

Nieprzyjemny efekt „wiania na plecy” redukują też klimatyzatory Etherea Panasonica wyposażone w technologię Aerowings 2.0.

Klimatyzatory ze sprężarką inwerterową to konieczność. Precyzyjniej i szybciej zapewnią pożądaną temperaturę, pracują ciszej, gwarantują wysoką wydajność bez nadmiernego zużycia energii. LG szczyci się inteligentną kontrolą zapotrzebowania mocy SLC; system dostosowuje temperaturę nawiewu, analizując aktualne parametry wewnętrzne i zewnętrzne.

Bosch, aplikacja Climate Select – służy do wizualizacji, „przymierzenia” klimatyzatora marki w wybranym miejscu w domu.serwisy prasowe firmBosch, aplikacja Climate Select – służy do wizualizacji, „przymierzenia” klimatyzatora marki w wybranym miejscu w domu.

Do sterowania służy oczywiście pilot. – Dodatkowo klimatyzatory najlepszych producentów mają wbudowane odbiorniki WiFi, dzięki czemu mogą być sterowane i monitorowane z urządzeń mobilnych – tłumaczy Dorota Seweryniak. – Intuicyjny system MELCloud w urządzeniach Mitsubishi Electric upraszcza ich codzienną obsługę z dowolnego miejsca.

Proponowana przez LG aplikacja ThinQ może obsługiwać wszystkie urządzenia firmy w domu (steruje, kontroluje, diagnozuje i rozwiązuje problemy). Klimatyzatorami można też sterować, korzystając z bramki BMS. Etherea Panasonica jest kompatybilna z Amazon Alexa.

Wygląd ma znaczenie

– Do niedawna klimatyzatory traktowane były jako zło konieczne. Królowała opinia, iż szpecą wnętrze. Rzeczywiście, nie były zbyt estetyczne – przyznaje Dorota Seweryniak. – Ale ostatnio pojawiło się kilka bardzo atrakcyjnych modeli. Przykładowo, urządzenia Diamond MSZ-LN oferujemy w nowoczesnym designie i w czterech kolorach: czerni, czerwieni, bieli i perłowym. Piloty są w tych samych barwach.

– Od kilku lat praktycznie każdy z moich projektów uwzględnia montaż klimatyzatora – mówi Agnieszka Szefler, architekt wnętrz. – Urządzenia te, podobnie jak grzejniki, mogą dyskretnie uzupełniać aranżację i ładnie współgrać z otoczeniem. Zwłaszcza że do wyboru jest wiele pięknie zaprojektowanych, w przeróżnych wykończeniach i kolorystyce. W realizacjach najczęściej wykorzystuję modele stosunkowo niewielkie, o ładnym, minimalistycznym designie. Chcę, by stanowiły delikatny element, by nie dominowały we wnętrzu, a harmonizowały z nim i sprawiały wrażenie lekkości. Proponuję klientom urządzenia eleganckie w swej prostocie, bez zbędnych ozdobników, by nie stanowiły konkurencji dla innych elementów w pomieszczeniu: okładzin ścian, mebli, dzieł sztuki. Sprawdzają się i w klasycznej, i nowoczesnej przestrzeni, dyskretnie się w nią wtapiając.

Salon 7/2021 (100184) z dnia 28.06.2021; Dobre rozwiązania; s. 132
Oryginalny tytuł tekstu: "Dla ochłody"
Reklama
Reklama